19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

807 mijë vizitorë kishte tërhequr Bienalja Manifesta, e cila vitin e shkuar u mbajt në Prishtinë

807 mijë vizitorë kishte tërhequr Bienalja Manifesta, e cila vitin e shkuar u mbajt në Prishtinë. Ndikimi i përgjithshëm ekonomik i Manifestës është 20.2 milionë euro.

Këto të dhëna janë përpiluar nga Instituti GAP i cili publikoi raportin mbi vlerësimin ekonomik dhe social që bienalja pati në vend. 83% e vizitorëve ishin nën moshën 35-vjeçare, derisa shumica e vizitorëve të huaj ishin nga Evropa Perëndimore, sidomos Gjermania dhe Britania e Madhe.

Derisa solli edhe ndryshim në perceptimin ndërkombëtar për Kosovën vlerësim të lartë për këtë ngjarje pati ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku.

“Konsolidimi i imazhit nuk është burim i talenteve, por vendi është i përshtatshëm edhe për ngjarje ndërkombëtare që sjellin gjithë botën tonë. Investimi në kulturë nuk është luks, përfitimet janë të padiskutueshme. Qeveria ka ndarë fondin 1 milion euro për blerje të artit, 25 vepra të artistëve vendorë kansrtistë që kanë dhuruar veprat e tyre”, tha Çeku.

Ndërsa i pari i kryeqytetit, Perparim Rama, tha se investimi në art e kulturë është investim në ekonominë e vendit.

“Ne e pamë këtë si një mundësi fantastike për ta shfrytëzuar këtë qytet si platformë për transformimin urban dhe në të njëjtën kohë e përsëris se kjo ishte një mundësi për Manifestën që ta ndryshojë vetën që ka bërë diçka në të kaluarën si organizimi i ngjarjeve të artit dhe kulturës në shndërrimin e një platforme për transformimin urban”, tha Rama.

Bienalja nomade, Manifesta e cila ndryshon lokacion për çdo edicion u mbajt në Prishtinë, nga 22 korriku deri më 30 tetor të vitit të shkuar. /atvlive.tv

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA