11.3 C
Pristina
E shtunë, 25 Maj, 2024

25-vjetori i rënies së dëshmorëve dhe martirëve të Lipjanit – Ahmeti: Varrezat e dëshmorëve janë vende të shenjta

Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast u ndanë mirënjohje disa familjarëve të martirëve dhe të mbijetuarve të kësaj masakre, raporton EO.

Kryetari i kësaj Komune, Imri Ahmeti, tha se nderimi për martirët është njohje e vet faktit për ekzistencën e shtetit tonë. Ai tha se varrezat e dëshmorëve janë vende të shenjta.

“Varrezat e Komunës janë vende të shenjta, varrezat e dëshmorëve janë obligim dhe frymëzim për të nderuar vendin dhe shtetin tonë. Varrezat e martirëve janë thirrje për të dashur vendin tonë dhe për të nderuar shtetin”, tha Ahmeti.

“Varrezat në Blinajë, Hallaq e kudo janë vend i zotimit dhe betimit për të gjithë ne që do punojmë për të nderuar shtetin tonë. Ne sot e gëzojmë këtë lirinë që e kemi obligim të përjetshëm të kujdesemi fort të punojmë pastër sepse pavarësia jonë qëndron mbi gjakun e martirëve tanë. Sot pas 25 viteve ndonëse është shënuar progres Kosova jonë po përballet me sfida dhe shumë tjera që na presin”, tha i pari i Lipjanit.

“Qytetarët tanë rinia jonë nuk joshen me storie patriotike që nuk e përmirësojnë standardin e tyre, heshtja e gjithë neve ka pasoja për vendin përgjegjësi e politikbërjes për të nderuar vendin. Sot edhe pas 25 vitesh shteti ynë është përgjegjës që të shtojë kujdesin. Është obligim i përhershëm i shtetit. Ju thërrasë që të punojmë së bashku për një Kosovë më të mirë”, shtoi ai.

Ndërsa, Albulena Ismajli-Zejnullahu, kujtoi martirët e Komunës nga fshati Koshare e Gllogjan, dhe intervenimin ushtarak të NATO-s “që ndali dhunën barbare serbe në Kosovë”.

“Intervenimi ushtarak i NATO-së dëbojë nga toka ndali dhunën. Do përulemi me krenari ndaj martirëve të kombit, ata do jenë krenaria e kësaj toke të djegur dhe këtij populli të djegur. Jemi mbledhur sot me përkujtimin e 25 vjetorit të rënieve të martirëve të Komunës sonë. Në 98-99 nga okupuesit serb ranë shumë dëshmorë, gjatë ofensivës serbe u plagosën 71. Flaka serbe i përfshiu trevat komunale në kërcënimin e dhunës u dëbuan shqiptarët”, tha Zejnullahu.

E njëjta, kujtoi vrasjet e shumta nga xhandarmëria serbe, derisa veçon rastin e një të moshuari i cili thotë se ishte vrarë dhe pastaj ishte djegur trupi i tij. Po ashtu, Zejnullahu tha se në fshatin Hallaq të Vogël, prej 49 të tubuarve nga ushtria serbe, 13 ishin pushkatuar, ndërsa 2 prej tyre kishin shpëtuar.

“Në trevën komunale të Lipjanit u përqendruan në tri vendbanime. Në Sllovi ranë 4 dëshmorë, me 15 prill kallën mbi 80 për qind të shtëpive dhe vranë një shqiptarë. 33 familja pësuan humbje ku më shumë pësoi familja Gashi, babain e vrarë me dy djem dhe, familja Bytyqi, Kryeziu me nga dy të vrarë. Plaku Xhevat u dogj dhe u vra. Nga të vrarët në Riborë 8 ishin meshkuj, në Hallaq të vogël vranë dhe masakruan 24, 40 të tubuar 13 i ndanë për pushkatim 11 u pushkatuan 2 shpëtuan”, tha ajo.

“Këto ditë tmerri na kujtojnë të kaluarën spastrimin etnik, vetëm se kërkonin të jenë të lirë. Në Sllovi e Riborë kudo në Kosovë i kujtojmë martirët, vrasjeve nuk i shpëtuan edhe krahinat e tjera në Blinajë 8, Kleçkë, Mirenë, Zllakuçan, Toprajë, Jeta e re, Gadime, Pletkoviç. Këto ditë tmerri ma kujtojnë të kaluarën spastrimin etnik, vetëm se kërkonin të jenë të lirë. Të rënët kujtohen për të kujtuar fisnikërinë e së tashmes me drejtësi ligjore krimi ndëshkohet, sot institucionet angazhohen përpiqen që në Republikën e Kosovës të jetojmë dhe punojmë për të jetuar jetën e lirë”, tha ajo.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA