19.5 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

25 vjet burgim ndaj të akuzuarve për vrasjen në Bon Vivant

Përgatiti: Arian Hajdaraj

Në këtë lokal në qendër të Prishtinës, më 13 tetor të vitit 2014, ishte vrarë rojtari Rrahman Uka.

Të dyshuar për këtë vepër ishin Masar Gërdovci e Sherif Krasniqi, ndaj të cilëve rasti është kthyer disa herë në rigjykim.

Të premten për të katërtën herë, Gjykata e Shkallës së Parë, sërish i shpalli ata fajtorë, me 25 vjet burgim së bashku, për kryerjen e veprës penale vrasje në bashkëkryerje.

“Masar Gërdovci shpallet fajtor dhe dënohet me 18 vjet për veprën e vrasjes në bashkëkryerje. Sherif Krasniqi për vrasje në bashkëkryerje dënohet me 7 vjet burgim”, tha kryetari i trupit gjykues, Avni Sylaj.

Të akuzuarit nuk ishin të pranishëm që ta dëgjojnë vendimin e trupit gjykues, derisa avokatët mbrojtës, u shprehën të pakënaqur me dënimin e shqiptuar.

“Lënda është rikualifikuar, por vendimi është i njëjtë. Lënda kot po kthehet në rigjykim”, tha Naim Rudari, avokat i Masar Gëdovcit.

“Nuk është vërtetuar se i mbrojturi im e ka shkrepur armën. Vendimin do ta apelojmë”, tha Haxhi Millaku, avokat i Sherif Krasniqit.

Dy herët e para, lënda ishte gjykuar në drejtim të veprës penale për vrasje të rëndë. Në rigjykimin e tretë, lënda ishte rikualifikuar në “vrasje”, dhe të akuzuarit ishin dënuar po ashtu me 24 vjet burgim së bashku.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA