24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

105 000 tifozë holandezë dhe britanikë për 65 000 vende në stadium për gjysmëfinalen e ‘Euro 2024’

Policia e Dortmundit nuk po e klasifikon gjysmëfinalen e “Euro2024” mes Holandës dhe Anglisë si me rrezik të lartë. “Ne presim një ngjarje paqësore. Nuk ka një atmosferë armiqësore midis dy grupeve të tifozëve.

Ne parashikojmë një festival të madh dhe plot ngjyra futbolli”, ka thënë një zëdhënëse e policisë. Megjithatë, masa të veçanta janë ende të nevojshme për shkak të turmës së madhe.

Deri në 80 000 tifozë holandezë dhe 25 000 anglezë priten në qytetin perëndimor të Gjermanisë, me vetëm 65 000 me bileta. Parqet e tifozëve në “Friedensplatz” në qytet dhe në “Westfalenpark” pranë stadiumit ka të ngjarë të jenë të mbushura me tifozë që nuk kanë bileta për ndeshjen. Një marshim i planifikuar i tifozëve nga mijëra tifozë holandezë të veshur me portokalli drejt stadiumit, i cili është bërë një nga imazhet më ikonike të këtij turneu në raundet e mëparshme, kërkon gjithashtu veprimin e policisë.

“Për shkak të masës së tifozëve, ne do të vendosim forcat e duhura”, ka thënë zëdhënësja e policisë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA