23.4 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Zbulohet një planet i rrallë i përbërë nga uji, është dy herë më i madh se Toka

Astronomët kanë bërë një zbulim emocionues. Një planet i rrallë që është dy herë më i madh se Toka mund të mbulohet tërësisht nga oqeani.

Zbulimi ka shkaktuar interes dhe emocion të madh në komunitetin shkencor, pasi mund të përmbajë të dhëna të rëndësishme për origjinën e jetës në univers.

Planeti, i njohur si TOI-1231 b, u zbulua duke përdorur të dhëna nga Sateliti Transitues i Ekzoplanetit të NASA -s (TESS). Ai rrotullohet rreth një ylli të afërt dhe është rreth 90 vite dritë larg nga Toka.

Ajo që e bën TOI-1231 b veçanërisht interesante është madhësia dhe përbërja e tij. Bazuar në densitetin e saj, shkencëtarët besojnë se ka të ngjarë të jetë një botë ujore, që do të thotë se mund të mbulohet tërësisht nga oqeani. Kjo do ta bënte atë një planet unik dhe të rrallë, pasi planetët më të njohur janë gjigantë shkëmborë ose gazorë.

Zbulimi i një bote ujore si TOI-1231 b ngre pyetje të rëndësishme në lidhje me mundësinë e jetës përtej Tokës. Shkencëtarët kanë qenë prej kohësh të interesuar në mundësinë e gjetjes së ekzoplaneteve ose planetëve të banueshme. Një botë ujore si TOI-1231 b mund të sigurojë informacion të rëndësishëm në lidhje me kushtet e nevojshme që jeta të shfaqet dhe të lulëzojë në univers.

Por zbulimi gjithashtu paraqet sfida për shkencëtarët. Nuk është e qartë se si mund të ketë evoluar jeta në një botë ujore ose çfarë lloje organizmash mund të mbijetojnë në një mjedis të tillë. Shkencëtarët duhet të kryejnë kërkime dhe eksplorime të mëtejshme për të kuptuar më mirë potencialin e jetës në planetë si TOI-1231 b.

Pavarësisht këtyre sfidave, zbulimi i një bote të rrallë ujore si TOI-1231 b është një kujtesë e natyrës së gjerë dhe të larmishme të universit. Është një dëshmi e zgjuarsisë dhe përkushtimit të astronomëve dhe shkencëtarëve që punojnë pa u lodhur për të eksploruar dhe kuptuar misteret e universit. /abcnews.al

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA