24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Tortë e shpejtë dhe kremoze nga biskotat dhe ananasi

Kjo ëmbëlsirë quhet pite njëmilionëdollarëshe për shkak të harmonisë dhe shijes së pabesueshme!

Ëmbëlsira më e bukur kremoze për verë serviret e ftohtë, ndërkaq shija është e magjishme.

Përbërësit:

Për kore:

▪ 300 g biskota,
▪ 70 g gjalpë të shkrirë
▪ 3 lugë sheqer.

Për fill:

▪ 100 g margarinë,
▪ 2 lugë sheqer
▪ 300 g qumësht pluhur,
▪ 250 g ananas nga konserva,
▪ 250 ml krem,
▪ 3 lugë lëng limoni,
▪ një grusht arra.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit për kore përzieni dhe piqni rreth 10 minuta në 150 gradë celsius.

Derisa korja të piqet, në një enë përzieni të gjithë përbërësit për fill, përveç arrave.

Sipër kores qiteni fillin, ndërsa ëmbëlsirën zbukurojeni me arra.

Lëreni të qëndrojë rreth 2 orë dhe pastaj servireni.

Kënaquni dhe ju bëftë mirë!

/Telegrafi

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA