11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

​Të burgosurit e Nju Jorkut ngrenë padi pasi u bllokuan nga shikimi i eklipsit diellor

Të burgosurit në Nju Jork po padisin departamentin korrektues shtetëror për eklipsin total të diellit të javës së ardhshme – duke kërkuar që ata të lejohen të shikojnë “fenomenin e rrallë”.

Një bllokim i burgjeve është urdhëruar nga departamenti korrektues shtetëror për të njëjtën ditë me eklipsin e 8 prillit.

Kjo do të thotë se individët e burgosur do të qëndrojnë në njësitë e tyre të banimit nga ora 14:00 deri në orën 17:00, të cilat janë orët normale për rekreacion në natyrë në burgje, sipas një padie.

Padia e paraqitur në një gjykatë federale argumenton se bllokimi shkel të drejtat kushtetuese të të burgosurve për të praktikuar besimet e tyre duke i penguar ata të marrin pjesë në një ngjarje të rëndësishme fetare.

Paditësit janë gjashtë burra me prejardhje të ndryshme fetare dhe të cilët mbahen në Institucionin Korrektues Woodbourne. Ngjarja qiellore u shfaq për herë të fundit në SHBA në vitin 2017 dhe nuk do të shihet më këtu deri në vitin 2044.

“Një eklips diellor është një fenomen i rrallë, natyror me rëndësi të madhe fetare për shumë njerëz”, thuhet në ankesë.

Në padi thuhet se një nga paditësit e përmendur, një ateist, mori leje të posaçme muajin e kaluar për të parë eklipsin duke përdorur syze të ofruara nga shteti – por ky vendim u mor përpara shpalljes për qëndrim në burg.

Katër nga paditësit e tjerë më pas kërkuan leje, por u refuzuan nga zyrtarët që vendosën se eklipsi diellor nuk renditet si një ditë e shenjtë për fetë e tyre, thuhet në padi. Një i burgosur i gjashtë tha se nuk mori kurrë përgjigje.

Thomas Mailey, një zëdhënës i departamentit korrektues, tha se agjencia nuk komenton mbi proceset gjyqësore në pritje – por tha se ato që lidhen me shikimin e eklipsit janë aktualisht në shqyrtim.

Eklipsi total pritet të shihet në Nju Jork rreth orës 15:15 dhe do të zgjasë vetëm disa minuta ndërsa hëna kalon midis Tokës dhe diellit, duke bllokuar përkohësisht diellin dhe duke e kthyer ditën në natë.

Sipas NASA-s, ajo do të fillojë mbi Paqësorin Jugor, me rrugën e saj duke arritur në bregun e Paqësorit të Meksikës përpara se të hyjë në SHBA, në Teksas.

Më pas do të kalojë nëpër Oklahoma, Arkansas, Misuri, një pjesë të vogël të Tenesit, Illinois, Kentakit, Indianës, Ohajos, një zonë të vogël të Miçiganit, Pensilvanisë, Nju Jorkut, Vermontit, Nju Hampshire dhe Maine. /Sky News

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA