24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Supë e ftohtë që nuk duhet ta zieni dhe vërtet është freskuese

Gazpacho është një supë e ftohtë spanjolle me domate të pjekura, të freskëta dhe perime të tjera të stinës që keni në frigorifer

Përgatitni këtë pjatë verore freskuese të fundit – do t’ju kënaqë me shijen e saj aromatike, por mbi të gjitha me faktin që nuk keni nevojë ta ndizni sobën në 40 gradë të paralajmëruar.

Gazpacho është një supë klasike e ftohtë spanjolle, perfekte për ditët e nxehta të verës. Tradicionalisht përgatitet nga domate të freskëta, tranguj, qepë të kuqe dhe hudhër. Suksesi i kësaj recete, është përdorimi i përbërësve të freskët, transmeton Telegrafi.

Përbërësit e nevojshëm:

▪ 6 domate të pjekura, të qëruara dhe të prera
▪ 1 qepë e kuqe, e grirë hollë
▪ 1 kastravec, i qëruar, pa fara, i grirë
▪ piper i kuq ose jeshil, i grirë
▪ 2 shkopinj selino, të grirë
▪ 1 deri në 2 lugë majdanoz të freskët, të grirë
▪ 2 lugë qiqra të freskëta, të grira
▪ 1 thelp hudhër, e grirë
▪ 240 ml lëng domate
▪ 60 ml uthull vere të kuqe
▪ 60 ml vaj ulliri ekstra të virgjër
▪ 1 lugë gjelle lëng limoni të saposhtrydhur
▪ 2 lugë çaji sheqer
▪ kripë dhe piper i sapo bluar për shije

Nëse dëshironi, për një shije pak më të fortë dhe më të plotë: një lugë çaji salcë.

Përgatitja:

Përzieni gazpachon derisa të arrini strukturën e dëshiruar: Vendosni të gjithë përbërësit në një tas të madh. Me ndihmën e një mikseri ose blenderi, përzieni të gjithë përbërësit derisa të arrini dendësinë e dëshiruar.

Rekomandohet të përzihet deri të arrini një teksturë mesatare, në mënyrë që të mbeten disa copëza, në mënyrë që përzierja të mos jetë plotësisht e lëmuar – për këtë, mjafton të ndizni mikserin dy deri në tre herë.

Hidhni erëza dhe ftoheni: Rregulloni sasinë e erëzave sipas shijes. Vendoseni në një enë jo reaktive. (Keni parasysh që domatet janë të tharta). Lëreni në frigorifer për disa orë ose gjatë natës në mënyrë që shijet të përzihen dhe të përshkojnë.

Ju bëftë mirë. /Telegrafi/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA