14.1 C
Pristina
E premte, 2 Qershor, 2023

“Shumë pacientë që kanë vena të zgjeruara shkojnë në banja termale, por kjo ndikon keq”, mjeku i përgjigjet telefonueses

Kirurgu vaskular Bekim Ademi, i ftuar në emisionin e mëngjesit “Alarm”, në ATV, foli rreth sëmundjeve vaskulare, të tilla si ato të arterieve dhe të venave.

Gjatë emisionit, një shikuese kërkoi këshillë mjekësore nga mjeku në studio në lidhje me duart e saj, për të cilat tha se i rrinë të mpira gjatë gjithë kohës, duke pyetur se pse shkaktohet ky problem.

Përgjigja e mjekut ishte se shumë pacientë e rëndojnë këtë gjendje, duke shkuar në banja termale, derisa ai i rekomandoi pacientes, që të kryej kontroll edhe në mjek nga fusha e Neurologjisë dhe Fizioterapisë.

“Shumë pacientë që kanë vena të zgjeruara shkojnë në banja termale dhe faktikisht nxehtësia e ujit termal ndikon keq duke i shkaktuar telashet e tilla edhe më tepër, por natyrisht jo në të gjitha rastet. Faktorët që e shkaktojnë këtë problematik janë të ndryshëm por që më mirë e shpjegojnë neurologët dhe fizioterapeutët”, tha ai./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_img

LAJME TË TJERA