19.5 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Shtyhet gjykimi për vrasjen e policit në Zllatar

Në mungesë të përfaqësuesit të palës së dëmtuar, avokatit Besnik Berisha ka dështuar të mbahet seanca të martën në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në rastin ku Fatlum Mehmeti akuzohet se me dashje eventuale ka privuar nga jeta policin L.H.

Mehmeti po akuzohet se me dashje eventuale ka privuar nga jeta L.H., gjatë një ndeje të organizuar nga pjesëtarët e PK-së në Zllatar, në shkurt të vitit 2022, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Paraprakisht, kryetari i trupit gjykues, Ertan Sejfulla bëri të ditur se avokati Berisha kishte njoftuar sot me e-mail se nuk mund të ishte i pranishëm në seancën e sotme për shkaqe shëndetësore.

Kurse, pala e dëmtuar L.H., kërkoi nga trupi gjykues që seanca e sotme të shtyhet me arsyetimin se është e nevojshme që ta kishin prezent përfaqësuesin e tyre, avokatin Berisha.

Ndërsa mbrojtësi i të akuzuarit Mehmeti, avokati Labinot Buzuku tha se nuk janë të pajtimit që seanca e sotme të shtyhet. Ai kërkoi që kjo seancë të mbahet me arsyetimin se shtyrja është në dëm të të mbrojturit të tij.

Në anën tjetër, prokurori Arben Hoti lidhur me këtë çështje deklaroi se interesi primar është gjykimi i çështjes për palën e dëmtuar. Ai tha se konsideron që seanca e sotme duhet të shtyhet.

Në këto rrethana, seanca e sotme u shty për një datë tjetër, teksa gjykatësi Sejfulla me procesverbal obligoi avokatin Berisha që të sjellë vërtetimet mjekësore.

I akuzuari Mehmeti më 14 prill 2023 është deklaruar i pafajshëm se nga “dashja eventuale” kishte vrarë policin L.H, në shkurt të 2022-ës, në një organizim shoqëror në Zllatar të Prishtinës.

Sipas aktakuzës të ngritur nga Prokuroria Themelore në Prishtinë më 20 tetor 2022, Fatlum Mehmeti akuzohet se më 18 shkurt 2022, rreth orës 13:45, në sallonin e vilës në fshatin Zllatar të Komunës së Prishtinës, me dashje eventuale ka privuar nga jeta tani të ndjerin, pjesëtarin e Policisë së Kosovës, L.H.

Në këtë aktakuzë thuhet se gjatë një ndeje që ishte organizuar nga ana e pjesëtarëve të Policisë së Kosovës së Stacionit Policor Qendra në Prishtinë, ku prezent kanë qenë pjesëtarët e PK-së: Florent Ahmeti, Gëzim Tahiri, Ilir Salihu, Bleart Misiri, Elit Thaqi, Enis Imeri, Artan Morina, Astrit Zabërgja, Ron Aliu, Arian Menxhiqi, Adis Berisha, Xhafer Berisha, Valdet Rrahimi dhe Ali Ahmeti, i akuzuari Fatlum Mehmeti i vetëdijshëm që manipulimi me armë paraqet rrezik për rrethin e posaçërisht në hapësira të mbyllura, në prezencën e personave të lartcekur, ka manipuluar me armën zyrtare të tipi “Gllok” derisa ishte i ulur në krevat, ndërsa në anën e majtë të tij, në distancë prej rreth 70-80 cm, ishte i ulur tani i ndjeri L.H dhe përreth kolegët e tij.

Tutje, në aktakuzë thuhet se i akuzuari ka nxjerrë armën nga beli me qëllim që ta vendosë atë në xhaketë, si dhe mundohet që ta heqë karikatorin dhe ta sigurojë armën, mirëpo shkakton një të shtënë nga arma dhe predha e godet tani të ndjerin L.H. në regjionin e krahut të dorës së djathtë, me ç’rast i shkakton plagë vdekjeprurëse.

Andaj, me këtë akuzohet se ka kryer veprën penale “Vrasje me dashje eventuale” nga neni 172 lidhur me nenin 21, par.3 të Kodit Penal.

Lidhur me këtë rast, Prokuroria Themelore në Prishtinë më 20 shkurt 2024 ka ngritur aktakuzë edhe ndaj 14 zyrtarëve policorë për përfshirje në këtë rast.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA