2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Shkencëtarët zbuluan ‘virusin vampir’, ky fenomen s’ishte i njohur deri tash

Ky fenomen i pazakontë u zbulua në një grup bakteriofagësh satelitorë që sulmojnë specien bakteriale Streptomyces.

Disa lloje të entiteteve virale, të njohura si “elemente gjenetike të lëvizshme” (MGE), mund të konsiderohen si format më të thjeshta të jetës. Midis tyre janë “acidet nukleike satelitore”, të cilat janë pothuajse minimale.

Këto MGE nuk përmbajnë informacion për prodhimin e elementeve kyçe siç është kapsula, kështu që varen nga viruse të tjera për të prodhuar pajisjet e tyre.

Megjithatë, hulumtimi i kryer nga një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Maryland në Baltimor, SHBA, zbulon se këto MGE sillen si “parazitë” ose “vampirë” të vërtetë.

Gjatë infektimit të një popullate qelizash bakteriale, shkencëtarët vunë re se acidet nukleike satelitore fjalë për fjalë “bashkohen” me viruse të tjera që i ndihmojnë ata.

Ky fenomen nuk ishte i njohur deri atëherë, gjë që është një zbulim befasues për studiuesit.

“Askush nuk ka parë ndonjëherë një bakterofag – ose ndonjë virus tjetër – të ngjitet me një virus tjetër,” tha biologu Tagide deCarvalho, autori kryesor i studimit.

Ky fenomen i pazakontë u zbulua në një grup bakteriofagësh satelitorë që sulmojnë specien bakteriale Streptomyces.

Ndryshe nga disa bakteriofagë të tjerë satelitorë, këta mund të krijojnë në mënyrë të pavarur “pajisjet” e tyre. Megjithatë, për shkak se atyre u mungon një mjet specifik për të thyer muret dhe membranat qelizore, ata duhet të mbështeten në viruse të tjera për të kryer këtë funksion, raporton Science Alert.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA