22.3 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

“Shëndeti fizik dhe rëndësia”, nutricistët kërkojnë që njerëzit të ushqehen sa më shëndetshëm

Mënyrë jetese të shëndetshme është kriteri kryesor për shëndetin fizik. Hapi i parë është që të organizojë mënyrën e saktë të ditës. Raporti optimal i punës dhe pjesa tjetër do të lejojë një person për të plotësisht të kryer detyrat e tyre të përditshme, pa shkaktuar dëme në trupin tuaj.

Njerëzit në vende të ndryshme kanë karakteristika të ndryshme fizike. Në të njëjtën kohë rëndësia e madhe është aktiviteti social dhe fizik, të menduarit pozitiv, duke shmangur shprehitë e dëmshme. faktorët e shëndetit fizik janë të njëjta në të gjithë globin.

Pothuajse të gjithë njerëzit kanë një shkallë më të madhe ose më të vogël të pre dispozicion për sëmundje të caktuara. shëndeti fizik – ajo është një kombinim i shumë faktorëve. Nuk është rastësi kur hyjnë pacientin në spital, mjekët gjithmonë të sqaruar se çfarë lënduar të afërmit. Shumica e sëmundjeve kronike kanë një origjinë gjenetike.

Aktivitetet fizike duhet të planifikohen në bazë të moshës dhe trupit karakteristikat. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për shëndetin dhe zhvillimin fizik të fëmijëve.

Ngarkesa e tepërt mund të jetë i rrezikshëm për një trup të vogël. Të moshuarit po ashtu duhet të trajtohen me kujdes për ushtrime. E pra, në qoftë se klasa do të mbahet nën mbikëqyrjen e një specialisti. /Përgatiti: Kastriot Tahiri

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA