19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Sa vezë mund të hani gjatë javës për shëndetin e organizmit?

Mënyra e të ushqyerit luan një rol të rëndësishëm përpos në organizimin dhe mbajtjen e shëndetshme edhe në atë se si në ndihemi.

Një mëngjes I cili nis më produkte të shëndetshme është gjithmonë një ide e mirë. Ndër të shumtat ushqime të shëndetshme janë edhe vezët, ato mund të përgatiten në forma të ndryshme duke na u servuar si të skuqura, të ziera e të përziera edhe me produkte të tjera.

Një kombinim I vezëve me produkte si buka e thekur, avokado, supë me oriz, tavë me spinaq apo ëmbëlsira, do të ju ndihmonte shumë.

Gjatë gjithë javës turpi ynë ka nevojë për shumë vitamina, proteina e sa më shumë energji, por gjatë kësaj jave shumica e ushqimeve janë me vezë por sa është e nevojshme konsumimi I këtij produkti.

Sipas ekspertëve ushqimorë thonë se një njeriu mund të konsumojë pa frikë dy vezë në ditë.

Por sipas tyre veza duhet shoqëruar gjithmonë me barishte, kos, avokado dhe bukë me drithë të plotë.

Në të kundërtën nëse vendosni që ta konsumoni me proshuta, apo djathë ju do të fitoni yndyra të panevojshme të cilave mund ti shmangeni.

Për nga vlerat ushqyese shumë konsumatorë hanë vetëm të bardhën e vezës në përpjekje për të mos konsumuar shumë kalori. Por ekspertët thonë se e verdha e vezës ka shumë ushqyes të nevojshëm. Ato nuk gjenden tek e bardha e saj, andaj preferohet te konsumohet e plotë.

Varësisht nga regjimi juaj I ushqimit ju duhet të kujdeseni që përgjatë gjithë javës të ushqeheni me produkte që përmbajnë vlera pothuajse të njëjta ushqyese.

Pasi që një vezë e vetme përmban 80 kalori, 5 gramë yndyrë dhe 6 gramë proteinë. Por në rast se ju keni marrë mjaftueshëm proteinë dhe yndyra nga ushqime të tjera, ngrënia e një omëletë prej 5 vezësh çdo ditë është padyshim një ide e keqe.

Por nëse nuk e dini sa proteinë do të hani gjatë ditës, ose nëse do të merrni proteinë atëherë hani vezë sipas dëshirës.

Më pas gjatë ditës mund të bëni rregullimet e duhura në sasinë e yndyrës dhe proteinës, kështu duke u kujdesur që organizmi I juaj të jetë I plotësuar në mënyrë të shëndetshme.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA