22.3 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

“Sa herë mund të operohet hunda”, përgjigjet doktoresha Sanie Abazi

Doktoresha Sanie Abazi e cila me profesion është kirurge plastike, e ftuar në emisionin e mëngjesit “Alarm”, në ATV, foli për trajtimin e djegieve, deformimet e veshëve, të hundës e shumëçka tjetër.

Derisa Abazi foli për operimin e hundës dhe komplikimet e mundshme gjatë këtij intervenimi, ajo iu përgjigj edhe pyetjes se deri në sa herë mund të operohet hunda.

“Mundet të operohet derisa të mbet pa hundë pacienti, pra mund të operohet disa herë, varësisht, pasi që dallon struktura e hundës. Duhet ta dish që në momentin të futesh në anestezion, d.m.th. anestezioni mund t’i ketë komplikimet e veta, pastaj kur hapet hunda ne mundemi me hasë në komplikime të reja të paparashikueshme ndonjëherë, sepse ka pacientë që kanë problem të tjera gjenerale, të tilla si diabeti, me tension të lartë të gjakut, problem me gjakderdhje të gjakut të cilat të dërgojnë në komplikime të intervenimit”, tha ajo.

Tutje ajo tha se ndër intervenimet më të vështira në këtë fushë janë ato nga djegiet./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA