2.2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Ruzhdi Kukaj flet për vetitë ushqyese dhe shëruese të mjaltit

Mjalti kategorizohet si një nga produktet bio me një efekt të jashtëzakonshëm për shëndetin tonë.

Ekzistojnë më shumë se 3000 lloj bimësh që janë lëndë e parë e mjaltit të bletës, kështu që mundet që i njëjti numër veçorish dhe vetish të ndryshme të jetë edhe te mjalti.

Ruzhdi Kukaj, i cili merret prej shumë vitesh me bletari, është njohësi më i mirë i kësaj fushe.

“I kam 65 vjeç dhe gjysmën e jetës sime ia kam kushtuar bletarisë, pra përreth 30 vjet ia kam kushtuar bletarisë”, tha ai.

Shumë e rëndësishme vlerësohet të jetë edhe përkujdesja ndaj bletëve.

“Unë e kisha ndarë në tri etapa punën e bletarisë. Bletari së pari duhet pasur parasysh se në çfarë vendi i mban bletët, e dyta është njohuria për mbretëreshën, nëse kemi mbretëreshë të mirë edhe pasardhësit do të jen të mirë dhe e treta është trajnimi i bletës për sezonin e dimrit”, shtoi tutje Kukaj.

Cilësia e mjaltës në vendin tonë, vazhdon të mbetet lider i shumë tregjeve, derisa për cilësinë e mjaltës, mund të dimë të gjithë ne konsumatorët.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA