19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Regjistrimi i popullsisë, qytetarët s’pyeten për punën e dytë

Përgatiti: Krenare Mulliqi

Punën që e ushtron tash e 3 vjet si drejtor i shkollës fillore “Emin Duraku”, Visar Osmani, e deklaroi, gjatë procesit të regjistrimit të popullsisë. Por ai nuk u pyet fare për punën e dytë të tij që e bën tash e 30 vjet.

“Merrem edhe muzikë, me një intensitet më të ulët për shkak të punës si drejtor, po e bëj tash shumë vite punën si vokalist, për punën e parë jam pyetur, për të dytën jo”, tha Osmani.

Regjistruesit e ASK-së, as profesorin Fidan Qeriqi, nuk e pyetën për punën e dytë, derisa në formularin e regjistrimit, ai deklaroi vetëm pozitën prej profesori.

Mirëpo, ndryshe thonë nga Agjencia e Statistikave të Kosovës. Sipas tyre, pyetja e 42-të e sqaron këtë dilemë, e cila ka të bëjë me dy burimet kryesore të mjeteve të jetesës.

“Nga pyetja 30 deri në 33 është pyetja për punën primare, ndërkaq në pyetjen 42 vendoset biznesi apo puna dytësore, që e bën pra janë të ardhurat kryesore prej nga i merr”, tha Hazbije Qeriqi, zëdhënëse në ASK..

Por kjo pyetje, sipas Qeriqit, nuk definon nëse qytetari bën më shumë se një punë.

“Pyetja e 42-të mundohet me i nda të hyrat a janë prej pagës, biznesit apo kategori të tjera që një person, nëse ka dy profesione dhe dytat janë prej pagave, i bie që janë me një kategori. Pra këtu tregohen prej nga janë të hyrat”, tha profesori Fidan Qeriqi.

Procesi i regjistrimit të popullsisë është paraparë të përfundojë më 17 maj. Ndërkaq, deri më tani janë regjistruar afro 1.5 milion banorë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA