Problemet me gjumin pesëfishojnë rrezikun për sulm në tru

Gjumi është i rëndësishëm për aspekte të ndryshme të funksionit të trurit. Kjo përfshin njohuritë, përqëndrimin, produktivitetin dhe performancën por kur privohemi nga gjumi atëherë mund të shfaqen edhe pasoja të pakëndëshme.

Gjumi i pakët ndikon në aftësinë tonë të ndërveprimit social. Një studim ka treguar se njerëzit të cilët nuk kishin fjetur mirë, treguan reduktim të aftësive për të njohur shprehitë e fytyrës si zemërimi apo lumturia. Kërkuesit besojnë se gjumi i keq apo i pakët ndikon në aftësinë tonë për njohjen e proceseve të ndryshme sociale dhe emocionale.

Sipas një studimi të fundit të bërë në Universitetit Northwestern të Shteteve të Bashkuara të Amerikës del se gërhitja, dremitja për një kohë të gjatë, zgjimi gjatë natës dhe gjumi për më pak apo më shumë orë rezulton të rrit rrezikun e goditjeve në tru.

Studimi ndërkombëtar analizoi të dhënat e më shumë se 4,500 njerëzve që morën pjesë në “INTERSTROKE”. Gati 1800 pjesëmarrës kishin përjetuar goditje ishemike. 439 persona të tjerë kishin hemorragji intracerebrale, në të cilën arteriet ose venat në tru çahen duke shkaktuar gjakderdhje në indet e trurit, shkruan atvlive.tv.

Rezultatet nga ky studim treguan se njerëzit që flinin mesatarisht më pak se pesë orë në natë kishin tre herë më shumë gjasa për të pasur një goditje në tru sesa ata që flinin shtatë orë, minimumin e rekomanduar për të rriturit. Nga ana tjetër, gjumi për më shumë se nëntë orë në natë ishte i lidhur me një rritje të dyfishtë të rrezikut të goditjes.

Në mënyrë që ti evitojmë të gjitha këto efekte negative shëndetësore që nga shkaktohen nga mungesa e gjumit dhe në mënyrë që gjumin ta bëjmë të shëndetshëm specialistja e gjumit Kristen Knutson, profesoresh në Universitetin Northwestern rekomandon që të flejmë të paktën 7 orë në ditë si dhe të shkojmë në shtrat dhe të ngriheni nga gjumi në të njëjtin orar që gjumi të jetë më shëndetshëm.

Dhoma e gjumit të përdoret vetëm për gjumë dhe intimitet.

Të mos qëndrojmë në shtrat për të parë televizor ose të lexojmë libra.

Të mos pijmë alkool ose të hajmë të paktën tre orë para gjumit në mënyrë që të largojmë shqetësimet që mund të na prishin gjumin gjatë natës.

Dhe krejt në fund rekomandohet që në një mjedis të qetë dhe me temperatura rreth 15 deri në 18 gradë Celsius janë kushtet optimale për një gjumë të thellë./atvlive.tv./

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA