28.6 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Plani për lagjen “Kalabria”, banorët e opozita të revoltuar me kryetarin

Përgatiti: Sara Shehu

Banorët e lagjes Kalabria kanë protestuar para Komunës së Prishtinës. Ata kërkuan që plani rregullues për lagje të futej sot në rend të ditës.

Plani rregullues për këtë lagje parasheh transformimin urban të saj dhe rritjen e numrit të ndërtimeve të larta, derisa e kishte propozuar kryetari i Prishtinës, Përparim Rama. Por, sipas banorëve, plani nuk është publik dhe duan diskutim.

“Është stërzgjatur si plan duhet të jenë transparent kryetari duhet të na tregojë planin e tij”, thotë një banor.

“Nuk duhet të fshihen planet për lagjen duhet të jemi në dijeni edhe ne”, thotë një tjetër banor.

Pas protestës, derisa Kuvendi i Prishtinës u mblodh për seancë, në të morën pjesë edhe banorët e Kalabrisë të përkrahur nga opozita. Të gjithë kërkuan nga kryetari Rama të mbajë një seancë të jashtëzakonshme lidhur me këtë çështje, si dhe publikimin e planit.

“Po tentohet të ju shitet mjegull juve qytetarë, njësoj sikur neve, na është premtuar se plani i votuar në vitin 2021 duhej anuluar, si shkak i vendimit të Ministrisë dhe do të kthehej me ndërrime pas 6 muajsh, sot pas dy viteve nuk është plani as para jush as para Kuvendit. Na është dërguar me materiale të paqasshme, nuk e di pse po i fshehin dokumentet. Prishtina po trajtohet si zonë betonizimit dhe koeficiente për grupe të caktuara. Nga rrena dhe mashtrimi kanë shkuar deri në arrestim të qytetarëve”, thotë asambleisti i PDK-së, Leutrim Retkoceri.

“Ka ra koha e sharmit tënd, nuk të shitet më. Nuk i ki as gjysmën e asamblistëve tu. Qikaq seriozisht e merr ti Kalabrinë. Po vazhdon me majtë fjalime politike, ti as politikë nuk dinë me bë. Ti s’je tu ju bë zgjidhje, je tu folë për një projekt në hava, e nuk e dimë ku është ai program. Po folë për koeficienta, po ti e ke majtë 2 vjet, sepse ke bo pazare, kur tu kanë prishë pazaret aty tash të sulmojnë krejt”, tha asambleisti i LV-së, Gëzim Sveçla.

Megjithatë, Rama shprehu gatishmëri që një seancë e jashtëzakonshme për këtë çështje të mbahet javën e ardhshme.

“Prej fjalimeve e politikëbërje që po ndodh në këtë asamble, ne si kabinet po punojmë shumë. Jemi të gatshëm dhe mund ta bëjmë seancën e jashtëzakonshme javën tjetër me një pikë, atë të Kalabrisë, meqë nuk është futur në këtë seancë. Unë nuk e kam mendjen të bëjë politikë. Asnjëherë nuk u është cenuar ndërtimtarëve ta zhvillojnë Kalabrinë. Është mbrojtur e drejta e banorëve për të mos u betonizuar. Për këtë arsye e kemi analizuar, kemi diskutuar me qytetarët, vazhdojmë të diskutojmë. Po i mashtroni ju me politika, ne po punojmë, nuk ka pasur ndryshime të mëdha se sa sot, e kemi një plan e vizion, e ju e sabotoni tu i rrejtë njerëzit, kur bëhemi bashkë për të mira, tokën e Komunës i duhet unaza dhe qeveria nuk e financon e ju bëni politika, s’dini tjetër veç me fol e na bëjmë”, tha Rama.

Për planin e lagjes Kalabria në Kuvendin e Prishtinës u diskutua edhe më 8 maj, derisa edhe atëherë banorët kishin hyrë në sallë dhe kërcënuan se “do ta djegin Kuvendin” nëse nuk kalon në seancën e thirrur për sot.

Lidhur me këtë, kryetari i Prishtinës ka mohuar gjatë ditës se është kërcënuar pasi Policia në raportin 24 orësh, kishte njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për kërcënim ndaj Ramës dhe kryesuesit të Kuvendit Komunal.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA