24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Përparim Rama zyrtarisht nuk është në dijeni se po hetohet nga prokuroria

Përgatiti: Arton Hamiti

Përparim Rama, zyrtarisht nuk është në dijeni nëse është duke u hetuar nga Prokuroria Speciale për tenderin e Arkitektit të Kryeqytetit. Komuna e Prishtinës, konfirmoi për ATV-në se asnjë zyrtar komunal nuk është ftuar nga PSRK-ja.

“Kryeqyteti nuk ka asnjë informatë apo komunikim zyrtar rreth fillimit të hetimeve për kontratën me Shërbimin e Arkitektit të Kryeqytetit. Asnjë zyrtar komunal nuk është kontaktuar e as nuk është intervistuar nga Prokuroria Speciale. As Kryetari i Kryeqytetit nuk është ftuar për intervistim në asnjë cilësi për këtë kontratë, dhe për asnjë hetim tjetër për këtë çështje”, thuhet në përgjigjen e Komunës së Prishtinës.

Megjithatë, pushteti lokal në kryeqytet nuk u përgjigj në lidhje me pretendimet se tenderi 12 milionësh iu besua konsorciumit pjesë e të cilit ishte edhe një mik i Përparim Ramës.

Sidoqoftë, në dhjetor të vitit 2023, në emër të “Konsulencë për themelimin e Shërbimit të Arkitektit të Kryeqytetit” Komuna e Prishtinës kishte paguar mbi 1 milion euro.

Këto pagesa për opozitën në kryeqytet janë shqetësuese.

“Për neve vazhdon të jetë shqetësim i madh pagesa e faturave ende pa parë ndonjë rezultat praktik në qytet dhe siç e kemi thënë edhe më herët qëndrim i yni është se Përparim Rama po del të jetë një byro projektuese që vetëm vizaton e ngjyros, por projektet në realitet nuk janë kurrkund”, tha Leotrim Retkoceri, asamblist i PDK-së.

Sipas Leotrim Retkocerit nga PDK-ja, Komuna e Prishtinës për shërbime arkitekturore po paguan shumëfish më shtrenjtë se çmimi i tregut.

“Kemi pa pagesa në shifra shumë të larta për diçka që në tregun kosovar janë çmime shumë më të ulëta. Derisa është prej 2 deri në 4 euro për metër katror një hartim i planit, Komuna e Prishtinës po paguan deri në 22 euro për metër katror”, tha Retkoceri.

Fillimin e hetimeve nën dyshimin për kurdisje të tenderit “Themelimi i Shërbimit të Arkitektit të Kryeqytetit” Prokuroria Speciale e konfirmoi të martën.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA