9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Përfundon afati, dy kryetarët e LV-së në veri s’e deklarojnë pasurinë

Përgatiti: Krenare Mulliqi

Postin e kryetarit të komunës së Leposaviqit e mori rreth një vit më parë.

Por, Lulzim Hetemi harroi t’i kryejë disa obligime ligjore që i vijnë me pozitën që bart, nga fundi i majit të vitit të kaluar.

Ai nuk e bëri deklarimin e pasurisë, për të cilën pati afat 31 ditë.

Në një bisedë telefonike me ATV-në i pari i Leposaviqit ishte i painformuar lidhur me këtë proces dhe afatet e përcaktuara me ligj.

Këtë obligim ligjor nuk e kreu edhe as kolegu i tij, kryetari i Mitrovicës së Veriut Erden Atiq.

Mirëpo, ndryshe nga Hetemi, Atiq nuk iu përgjigj thirrjeve të televizionit për të marrë një përgjigje lidhur me arsyet e mosdeklarimit të pasurisë.

Përveç dy kryetarëve nga radhët e Vetëvendosjes, janë edhe 196 zyrtarë të tjerë publikë që nuk e deklaruan pasurinë.

Numri i zyrtarëve që nuk e deklaruan pasurinë për vitin 2023 është shumë më i lart se në vitin paraprak, kur vetëm 30 zyrtarë nuk e kishin kryer këtë obligim.

Nga shoqëria civile thonë se mosndëshkueshmëria është njëra ndër arsyet përse disa zyrtarë publikë e neglizhojnë këtë proces.

Për mosdeklarim të pasurisë me kohë, deri në 15 ditë parashihet shqiptimi i gjobës, ndërsa më pas ngrihen edhe kallëzime penale individuale. Ndërkaq, sipas APK-së, deri më tani asnjë zyrtar nuk është dënuar me burgim efektiv.

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA