Pediatri Merovci flet për ngërçet tek të porsalindurit dhe mënyrën e ushqyerjes

Pediatri Rrahim Merovci, i ftuar në emisionin e mëngjesit “Alarm” në ATV ka folur për ngërçet, temperaturën tek fëmijët e shumëçka tjetër.

Merovci derisa foli për javën prej kur fillojnë ngërçet tek foshnjat, ai tregoi se si duhet të veproj nënat në këto raste.

“Prej moshës 2-javësh tek të porsalindur që zakonisht këto ngërçe fillojnë pasdite ose në mbrëmje fillon me qajtë dhe normalisht që nënat e reja brengosën shumë por që nuk duhet me u brengos shumë. Këtu ka shumë rëndësi pozicion gjatë kohës kur fëmija ushqehet
Ne themi se majmuni dhe kanguri janë nënat më të mirat në botë sepse ajo metodë e mbajtjes së të porsalindurit është metodë shumë e mirë sepse ndihmon. Zakonisht nuk ndodhin komplikime dhe nëse zgjasin më shumë se dy muaj atëherë duhet të bëhen ekzaminime të tjera”, tha ai.

Tutje ai foli edhe për mënyrën e të ushqyerit tek të porsalindurit.

“Natyrisht se si ushqim te porsalindurit preferohet ushqyerja nga nëna pra, me gjidhënie e që preferohet deri në vitin e parë të jetës së të porsalindurit. Pastaj të vazhdohet me ushqime shtesë që preferohet pas muajit të 5-të apo 6-të . Disa ushqime që nuk preferohen assesi te fëmijët janë ato pikante, ushqimet me sasi të madhe të kripës, të yndyrshmet, ushqimet që treten me vështirësi, ato që ne i themi, të thata, etj”, shtoi ai.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA