24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Paralajmërim për përdoruesit e iPhone: iOS 18, nuk do të funksionojë në disa modele të iPhonet

iOS i ri ka një sërë veçorish të reja, por Apple ka konfirmuar se do të funksionojë vetëm në modelet më të reja të iPhone

Apple ka konfirmuar se përditësimi i saj i ardhshëm në iOS do të funksionojë vetëm në modelet më të fundit të iPhone.

Gjiganti i teknologjisë njoftoi se do të lëshojë iOS 18, përditësimin më të fundit të softuerit që përdor pajisjet e tij jashtëzakonisht të njohura, shkruan unilad, përkthen Periskopi.

Përditësimet e sistemit përfshijnë futjen e AI në telefonat inteligjentë të Apple.

Ekzistojnë gjithashtu përditësime për gjëra si; mbyllja e disa aplikacioneve në një iPhone.

Kjo ndodh pavarësisht se shumë aplikacione duke përfshirë aplikacionet e mesazheve dhe emaileve si WhatsApp dhe ProtonMail, si dhe aplikacionet bankare dhe madje edhe shfletuesit tashmë kanë një opsion për të kërkuar FaceID ose një kod kalimi për t’i hapur ato.

Ekziston gjithashtu një veçori që do t’i lejojë përdoruesit të dërgojnë para duke e mbajtur iPhone-in e tyre afër një pajisjeje tjetër.

Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të fshehni disa aplikacione nga pamja ose t’i vendosni ato në një dosje të fshehur.
Në Mesazhet, përdoruesit do të mund të planifikojnë gjithashtu mesazhe për t’i dërguar për herë të parë në vend që të dërgohen vetëm menjëherë.

Craig Federighi, nënkryetari i vjetër i Apple për Inxhinierinë e Softuerit, tha në një deklaratë: “Ne jemi të emocionuar të prezantojmë iOS 18.

“Është një version i madh me veçori të jashtëzakonshme, duke përfshirë nivele të reja të personalizimit dhe aftësive, një aplikacion të ridizajnuar Photos dhe mënyra të fuqishme për të qëndruar i lidhur me Messages.”

Ndoshta pjesa më e madhe është përfshirja e AI nga Apple në softuerin e tyre të ri.

Federighi tha: “Ky version shënon gjithashtu fillimin e një epoke të re jashtëzakonisht emocionuese të inteligjencës personale me Apple Intelligence që ofron përvoja intuitive, të fuqishme dhe menjëherë të dobishme që do të transformojnë përvojën e iPhone, të gjitha me privatësinë në thelb.”

Megjithatë, përdoruesit e modeleve të vjetra të iPhone mund të zbulojnë se nuk janë në gjendje të shkarkojnë sistemin e ri operativ.

Kjo për shkak se është i disponueshëm vetëm në modelet më të reja të iPhone, kështu që nëse keni një të vjetër, atëherë nuk do të mund ta shkarkoni.

Modelet që mund të përdorin sistemin e ri janë: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR dhe iPhone SE Gjenerata e dytë ose më vonë.

Pra, nëse keni një iPhone X ose më të hershëm, atëherë nuk do të jeni në gjendje të shkarkoni iOS-in e ri.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA