11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

OKB miraton rezolutën për inteligjencën artificiale

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi dje rezolutën e parë globale për inteligjencën artificiale (AI) për të inkurajuar mbrojtjen e të dhënave personale, mbikëqyrjen e AI dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut, thanë zyrtarët amerikanë.

Rezoluta jo-detyruese, e propozuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e bashkë-sponsorizuar nga 122 vende të tjera, u negociua për tre muaj dhe parashikon forcimin e privatësisë, thanë zyrtarët në një konferencë shtypi përpara miratimit të rezolutës.

“Ne po lundrojmë në ujëra të rrëmbyeshëm me teknologji që ndryshon me shpejtësi, që do të thotë se është më e rëndësishme se kurrë të qeverisim në dritën e vlerave tona,” tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, duke e përshkruar rezolutën si “dokumentin e parë të konsensusit të vërtetë global mbi inteligjencën artificiale.”

Rezoluta është e fundit në një seri iniciativash nga qeveritë në mbarë botën për të formësuar zhvillimin e inteligjencës artificiale mbi frikën se mund të përdoret për të prishur proceset demokratike, për të kryer mashtrime ose për të çuar në humbje dramatike të vendeve të punës.

“Dizajni, zhvillimi, zbatimi dhe përdorimi i papërshtatshëm ose keqdashës i sistemeve të inteligjencës artificiale paraqesin rreziqe që mund të minojnë mbrojtjen, promovimin dhe gëzimin e të drejtave të njeriut dhe lirive themelore”, thuhet në rezolutë. Kur u pyetën nëse negociatorët u përballën me rezistencë nga Rusia apo Kina, të cilat gjithashtu votuan për rezolutën, zyrtarët pranuan se kishte pasur “shumë diskutime të nxehta”. “Megjithatë, ne bashkëpunuam në mënyrë aktive me Kinën, Rusinë, Kubën dhe vende të tjera që shpesh nuk pajtohen me ne,” thanë ata. “Ne besojmë se rezoluta arrin një ekuilibër të përshtatshëm midis promovimit të zhvillimit dhe vazhdimit të mbrojtjes së të drejtave të njeriut”, tha një nga zyrtarët në kushte anonimiteti.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA