31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

OBSh-ja: Një në tre të rritur në rrezik sëmundjesh nga mungesa e aktivitetit fizik

Pothuajse 31% e të rriturve në mbarë botën, rreth 1.8 miliardë njerëz, mund të preken nga sëmundjet për shkak të mungesës së aktivitetit fizik. Kjo është bërë e ditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, duke komentuar të dhënat e një raporti të ri të publikuar në revistën “The Lancet Global Health”.

Me këtë prirje, nivelet e pasivitetit mund të arrijnë në 35% deri në vitin 2030. Mungesa e aktivitetit fizik i vë të rriturit në rrezik më të madh të sëmundjeve kardiovaskulare si sulmi në zemër, por edhe goditjet në tru, diabeti i tipit 2, demenca dhe kanceri. Prandaj, OBSH-ja rekomandoi që të rriturit të angazhohen në 150 minuta aktivitet fizik me intensitet të moderuar ose 75 minuta aktivitet fizik me intensitet të fuqishëm, në javë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, theksoi se këto gjetje të reja nxjerrin në pah një mundësi të humbur për të reduktuar kancerin, sëmundjet e zemrës dhe për të përmirësuar mirëqenien mendore.

Normat më të larta të pasivitetit fizik u vunë re në rajonin Azi-Paqësor (48%) dhe Azinë Jugore (45%), ndërsa nivelet e pasivitetit në rajone të tjera variojnë nga 28% në vendet perëndimore me të ardhura të larta deri në 14% në Oqeani.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA