Njihuni me kosovarin që po triumfon në çdo garë të bodybuilding

Si i ri, para vetës kishte një dëshirë të madhe. Të jetonte shëndetshëm dhe të kishte një trup të formësuar, pa e ditur se një ditë do të arrinte majat me një ndër sportet më të vështira – atë të Bodybuildingut.

Granit Kuleta këtë gjë e filloi qysh nga mosha 15 vjeçare, por jo me synimin për t’i arritur majat.

Pasi pa rezultatet e gjithë punës së fortë që bënte, Graniti vendosi të fillonte të merrte pjesë në gara në vitin 2016.

“Kam fillu si një i ri, me ushtru për një trup të shëndoshë, një trup të mirë, por pas një kohe kam parë vetën që kam fillu me bë diçka më shumë dhe kam fillu me provu me garu në vitin 2016, ku që nga ai vit kam garuar pothuajse çdo vit”, thotë Kuleta në një bisedë për ATV-në.

Disiplina është një nga faktorët kyç në arritjen e sukseseve jo vetëm në BodyBuilding, por edhe në çdo sport tjetër. Por në çfarë vështirësisht është përballur Graniti gjatë rrugëtimit të tij.
“Vështirësitë më të mëdha janë përgatitja, dieta, ushqimi, trainingu dhe kjo pjesa financiare padyshim që është një sfidë në vete, por që ja kam arritë. Kemi vështirësi edhe për viza. Tani po e pres vizën që të udhëtojë në kampionatin evropian në Spanjë”, tha ai.

Në tri garat e para të vitit 2023, Graniti doli triumfues i tyre, e njëra prej tyre ishte edhe ajo e kampionit mbarëkombëtarë, ku është shpallur kampion apsolut i të gjitha kategorive.
“Gara e fundit ka qenë të dielën. Ku kam fituar vendin e parë në kategorinë deri 100 kg. Është European Cup, e cila është mbajtur për herë të parë në Shqipëri. Ndërsa gara e kaluar ka qenë kupa e Kosovës mbarëkombëtare, ku jam shpallur kampion apsolut i të gjitha kategorive”, tregon Kuleta.

Në këto lloje garash, përveç formësimit të trupit, rol të madh luajnë edhe detajet për të arritur triumfin e kërkuar. Por nga viti 2016 kur kishte filluar të merrte pjesë nëpër gara, cilën prej tyre do ta veçonte.

“Gara që i veçoi më së shumti është ajo e kampionatit botëror, ku në 2019 jam zënë vendin e shtatë, ndërsa vitin e kaluar është mbajtur në Spanjë dhe kam zënë vendin e gjashtë. Aty konkurrenca është pothuajse marramendëse. Në një kampionat botëror marrin pjesë diku rreth 2 mijë e 500 garues, vetëm në kategorinë time kam pasur punë me rreth 300 garues”, tha Kuleta.

Më 3 maj të këtij viti, ai do të synojë të dal triumfues edhe në një garë tjetër, Kampionatin Europian e cila zhvillohet në Spanjë. /L. Gërbeshi

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA