31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Ngrohja mbi 1,5 gradë celsius, tejkalohet pragu për fatkeqësinë globale me klimën

Për herë të parë, ngrohja globale ka tejkaluar 1.5 gradë celsius gjatë një viti të tërë. Këtë e ka konfirmuar shërbimi klimatik i Bashkimit Evropian.

Udhëheqësit botërorë premtuan në vitin 2015 se do të përpiqen të kufizojnë rritjen afatgjatë të temperaturës në 1.5C, gjë që shihet si thelbësore për të ndihmuar në shmangien e ndikimeve më të dëmshme.

Madje është konsideruar dhe si pragu që na shpëton nga fatkeqësia globale. Kjo shkelje e parë njëvjeçare nuk e thyen marrëveshjen historike të Parisit, por e shtyn botën më afër shndërrimi të saj në një plan afatgjatë. Ka edhe thirrje që pragu të jetë më i lartë për vitet në vijim. Veprimet urgjente për të ulur emetimet e karbonit mund të ngadalësojnë ngrohjen, thonë shkencëtarët. “Është një hap tjetër në drejtimin e gabuar. Por ne e dimë se çfarë duhet të bëjmë”, shprehen ekspertët evropianë.

Kufizimi i ngrohjes afatgjatë në 1.5 gradë celsius mbi nivelet “para-industriale” – përpara se njerëzit të fillonin djegien e sasive të mëdha të lëndëve djegëse fosile – është bërë një simbol kyç i përpjekjeve ndërkombëtare për të trajtuar ndryshimet klimatike. Një raport historik i OKB-së në 2018 tha se rreziqet nga ndryshimet klimatike – të tilla si valët e të nxehtit intensiv, rritja e nivelit të detit dhe humbja e jetës së egër – ishin shumë më të larta në 2 gradë celsius të ngrohjes sesa në 1.5 gradë. Por temperaturat kanë vazhduar të rriten me një ritëm shqetësues, tregojnë të dhënat nga Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të BE-së Copernicus.

Muaji i kaluar është konfirmuar si Janari më i nxehtë në histori. Shërbimi i Bashkimit Evropian për Ndryshimet Klimatike saktëson se është thyer rekordi i vendosur në 2020-ën, ndërsa temperatura mesatare ishte 13.14 gradë celsius në të gjithë botën për muajin e parë të vitit.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA