Mithat Micky Haxhiislami, promovuesi i Kosovës në Japoni flet për angazhimin e tij atje

Mithat Micky Haxhiislami, kryetar i shoqatës së miqësisë japoneze-kosovare, i ftuar në emisionin e mëngjesit “Alarm”, në ATV ka folur rreth kontributit të tij në në promovimin e vlerave të atdheut, Kosovës dhe atyre kombëtare, në Japoni.

“Së fundi është krijuar shoqata e miqësisë kosovare në Japoni, po mblidhemi pak më shpesh, kjo shoqatë është krijuar gjatë kohës së pandemisë, shihemi shpesh jemi në kontakt të vazhdueshëm. Sigurisht që vështirësi ka pasur por para se të vendosem në Tokyo unë kam shkuar rregullisht, ndoshta çdo 6 muaj atje dhe jam përshtatur shumë atje., por do të thoja e një vështirësi do ishte komunikimi, sepse ata nuk janë njohës të mirë të gjuhëve të huaja dhe ndoshta sepse ata e dëshirojnë privatësinë e vetë, gjithmonë ti duhesh me qenë ai që i afrohesh e komunikon”, tha ai.

Ai tha se përveç angazhimit të tij për të promovuar Kosovën, ai përmendi martesën e tij me një japoneze, për çka tha se ishte edhe arsyeja kryesore, pse ai u vendosë në Tokyo.

“Natyrisht që martesa ime dhe bashkëshortja ishte arsyeja primare që unë jam vendosë në Tokyo. Përndryshe Japonia nuk është vend i njohur për të huaj, nuk është vend shumë miqësor jo në atë aspektin negativ, por se komunikimi është i vështirë”, shtoi tutje ai./ATVLIVE.TV/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA