17.1 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Mark Zuckerberg, me histori të gjatë të kërkimfaljeve publike

Mark Zuckerbergu, shef ekzekutiv i gjigantit teknologjik “Meta”, ka mbajtur një seancë dëgjimore të Senatit amerikan në lidhje me shpërthimet e Facebook-ut , për t’iu drejtuar prindërve të fëmijëve të shfrytëzuar, ngacmuar ose të shtyrë për të lënduar veten përmes mediave sociale.

“Më vjen keq për gjithçka që keni kaluar, askush nuk duhet të kalojë nëpër vuajtjet që ju dhe familjet tuaja keni kaluar” ka thënë Zuckerbergu.

Më pas ai ktheu vëmendjen kah korporata, duke vënë në dukje investimet e vazhdueshme të “Metas” për të mbrojtur fëmijët.

Zuckerbergu tashmë ka histori të gjatë të kërkimfaljeve publike, të bëra shpesh në rast të ndonjë krize ose kur përdoruesit e Facebookut janë ngritur kundër ndryshimeve të paparalajmëruara të rrjetit social. Kjo qëndron në kontrast me shumicën e bashkëmoshatarëve të tij, që janë pjesë e teknologjisë, të cilët në përgjithësi preferojnë të mos flasin publikisht përpos prezantimeve të produkteve të menaxhuara me kujdes.

Pavarësisht nëse publiku i pranon apo jo faljet e tij, ka pak dyshim se Zuckerbergu i sheh të rëndësishme kërkimfaljet.

Shpërthimi i parë i privatësisë së Facebookut përfshinte një shërbim të quajtur “Beacon”, platformë e lansuar në vitin 2007. Me synimin për të futur një epokë të re të reklamave “sociale”, “Beaconi” gjurmoi blerjet dhe aktivitetet e përdoruesve në uebfaqe të tjera dhe më pas i publikoi ato në kryefaqen e miqve pa kërkuar leje nga përdoruesit. Pas një reagimi të madh nga përdoruesit, Zuckerbergu ka shkruar në një postim duke pranuar “gabimet e shumta” gjatë krijimit të veçorisë. Ai ka thënë se edhe më të mëdha kanë qenë gabimet në mënyrën se si janë trajtuar gabimet paraprake. Shërbimi “Beacon” nuk zgjati shumë.

Në vitet e hershme të Facebookut, Zuckerbergu 19-vjeçar u tall me rreth 4000 studentë, të cilët i ishin bashkuar shërbimit të tij të sapokrijuar, duke u mburrur me miqtë nëpër mesazhe për sasinë e madhe të informacionit personal që kishte mbledhur falë besimit të gabuar të përdoruesve të tij. Zuckerbergu i shau duke i quajtur “budallenj”. Kur “Silicon Alley Insider” publikoi këto mesazhe në vitin 2010, Zuckerbergu kërkoi falje gjatë një interviste me “Neë Yorker”, duke thënë se i vinte “absolutisht” keq për këto komente.

Në vitin 2011, Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) i kërkoi Facebookut që të bënte mbikëqyrje më të rreptë të privatësisë pasi zbuloi se kompania bëri publike informacione private pa paralajmërim, nuk arriti të ndalte ndarjen e të dhënave me aplikacione tjera dhe se u ndanë informacione personale me reklamues pa dëshirën e përdoruesve. Në të njëjtën ditë, Zuckerbergu postoi një ese me 1,418 fjalë të titulluar “Përkushtimi ynë ndaj komunitetit të Facebookut”, ku nuk u mor shumë me akuzat e FTC-së dhe i përshkroi gabimet njësoj sikur për shërbimin “Beacon”, pra si “mori gabimesh”.

Zuckerbergu ka treguar interes për realitetin virtual prej kohësh. Në vitin 2017, ai dhe një punonjëse e Facebookut luajtën një turne në Porto Riko, menjëherë pas uraganit Maria. Dyshja u shfaqën në pamjet 3-D të dëmeve. Videoja mori aq shumë ankesa sa Zuckerbergut iu desh të postonte një kërkimfalje të shkurtër, për të shpjeguar se përpjekjet e Facebookut për të treguar rimëkëmbjet nga fatkeqësitë nuk ishin të qarta dhe u kërkoi falje kujtdo që ishte ofenduar.

Në vitin 2018, u përhap lajmi se Facebooku kishte lejuar aplikacione të fshinin sasi të mëdha të dhënash nga llogaritë e përdoruesve dhe ato të miqve të tyre pa mbikëqyrje.

Ndërkohë që u përfshinë qindra aplikacione, vëmendja u përqendrua shpejt te një aplikacion që vidhte të dhëna nga 87 milionë përdorues të Facebookut dhe ia përcillte një firme në Mbretërinë e Bashkuar të quajtur “Cambridge Analytica”, e cila kishte lidhje me strategun politik të presidentit të atëhershëm amerikan Donald Trump, Steve Bannon. Këto të dhëna thuhet se kishin në objektiv votuesit gjatë fushatës presidenciale të 2016-s në SHBA që rezultoi në fitoren e Trumpit.

Zuckerbergu fillimisht kërkoi falje për skandalin, duke thënë se Facebooku ka “përgjegjësi” në mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve dhe se nëse dështon, atëherë nuk meritojnë të kenë mundësinë për t’u shërbyer njerëzve.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA