19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Mahniten shkencëtarët – vullkani i Antarktidës nxjerr kristale ari

Tingëllon si ëndërr, por është e vërtetë. Në Antarktidë gjendet ar.

I vendosur mes akullnajave, mali Erebus është vullkani aktiv më jugor i Tokës, i cili mes peisazhit të ngrirë lëshon nxehtësi.

Sipas një studimi, kontinenti përmban 138 vullkane, me rreth nëntë prej tyre të raportuara si aktive.

Por, me një lartësi prej 3,794 metrash, Erebus është më i njohuri, shkruajnë mediat e huaja.

Ai është një nga tre vullkanet që e formojnë ishullin Ross dhe thuhet se u zbulua gjatë udhëtimit të kapitenit James Clark Ross në vitin 1841.

Shkencëtarët ende e vëzhgojnë vullkanin për të vërtetuar forma ekstreme të jetesës në atë zonë.

Sipas IFL Science, nga imazhet satelitore aty shihet edhe një liqen llave i njohur për nxjerrjen e gurëve pjesërisht të shkrirë të njohur si “bomba vullkanike”.

Ndërsa bombat vullkanike janë emocionuese, shpërthimet e llavës që spërkasin kristale të vogla të arit befasojnë shkencëtarët të cilët vlerësojnë se vullkani nxjerr rreth 80 gram ar në ditë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA