19.2 C
Pristina
E premte, 2 Qershor, 2023

“Kur eci zogu i këmbës ajet”, telefonuesja kërkon ndihmën e mjekut në “Alarm”

Doktor Bekim Ademi, i cili me profesion është kirurg vaskular i ftuar në emisionin e mëngjesit “Alarm”, në ATV, foli rreth sëmundjeve të arterieve dhe të venave, të cilat janë të shumëllojshme dhe më të zakonshmet por edhe për trajtimin e duhur për sëmundjet e tilla.

Gjatë emisionit, disa shikues edhe shtruan pyetje ndaj mjekut në studio, të tilla si “Kur eci zogu i këmbës ajet apo edhe kruarja e këmbëve”.

Lidhur me këto shqetësime, kirurgu vaskular deklaroi se shqetësimet e tilla shkaktohen, si pasojë e venave të zgjeruara, derisa ai edhe ofroi udhëzime se si duhet të trajtohen këto probleme.

“ Simptomat që zonja i përmendi tregojnë se kjo vuan nga venat e zgjeruara dhe përveç asaj fryerja e shputave na tregon edhe për një sëmundje tjetër si p.sh. sëmundje të veshkave ose të mëlçisë, andaj unë rekomandoj analizë që të shihet funksioni i veshkave dhe një kontroll rutinore të zemrës. Përveç kësaj, kur një pacient vuan për një kohë të gjatë nga venat e zgjeruara atëherë pacienti fillon edhe të ketë kruarje në këmbë”, ishte përgjigja e doktorit./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vrasje në tentativë në Gjilan

spot_img

LAJME TË TJERA