7.8 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

​Kupa Botërore e Gjimnastikës Ritmike 2024 do të zhvillohet në Sofje midis 12 dhe 14 Prill

Sportistët më të mirë në botë do të marrin pjesë në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike 2024 në Sofje, tha në një konferencë shtypi Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike (BRGF). Gara do të mbahet në Arena Sofje nga data 12 deri më 14 prill.

Boryana Kaleyn, Stiliyana Nikolova dhe një ansambël femrash do të përfaqësojnë Bullgarinë, duke përfshirë Magdalina Minevska, Sofia Ivanova, Kamelia Petrova, Rachel Stojanov dhe Margarita Vasileva. Në Sofje do të garojnë gjithsej 55 sportistë individualë nga 42 vende dhe 13 ansamble.

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Gjimnastikës Morinari Watanabe do të jetë i ftuar special në Kupën e Botës.

Nënkryetarja e BRGF-së, Nevjana Vlladinova shprehu entuziazëm për mbledhjen e elitës botërore të sportit në Sofje edhe për një vit. Ajo vuri në dukje se ky vit është një vit olimpik kështu që gara do të jetë shumë e fortë. Vetëm kampionia e botës Darja Varfolomeev (Gjermani) dhe e Kinës nuk do të marrin pjesë në konkurs, shtoi ajo.

Më herët gjatë ditës, selia e BRGF nënshkroi një marrëveshje partneriteti me UNICEF dhe fondet nga biletat e ditës nga konkursi i së premtes do të dhurohen për bamirësi.

Nga data 4 deri më 7 prill në sallën e Sofjes do të zhvillohet turneu ndërkombëtar i gjimnastikës ritmike. Në të do të marrin pjesë përfaqësues të 36 vendeve, duke përfshirë 90 vajza nga 45 ekipe dhe 85 gra. Për herë të parë do të ketë edhe konkurs për ansamble. /BTA/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA