20.1 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Krijuesit e ChatGPT lëshojnë një version edhe më të fuqishëm

Krijuesit e ChatGPT kanë zbuluar një model të ri që ata thonë se është edhe më i fuqishëm se ai sistem tashmë që është bërë viral.

Mjeti i ri, GPT-4, është i disponueshëm në disa versione të ChatGPT dhe për klientët me pagesë të OpenAI, kompania që krijoi të dy sistemet.

OpenAI thotë se mjeti i ri përfshin një sërë përmirësimesh në atë sistem ekzistues: ai është në gjendje të pranojë imazhe si një hyrje, është më kreativ, “halucinon” shumë më pak dhe është më pak i njëanshëm, tha shefi ekzekutiv i OpenAI, Sam Altman. Sistemi i ri është në gjendje të kalojë një provim jurisprudencë dhe të shënojë notat më të larta në provimet e AP.

Por është gjithashtu “ende me të meta, ende i kufizuar dhe duket akoma më mbresëlënës në përdorimin e parë sesa pasi kaloni më shumë kohë me të”, tha Altman, raporton e përditshmja britanike The Independent, transmeton Paparaci.

Versioni me tekst i GPT-4 do të lançohet fillimisht brenda ChatGPT+, versioni premium i sapolançuar i sistemit. Ai gjithashtu do të jetë i disponueshëm përmes API-së që OpenAI u ofron zhvilluesve dhe kompani të tilla si Duolingo kanë njoftuar tashmë se do ta integrojnë atë në aplikacionet e tyre.

OpenAI thotë se GPT-4 është dukshëm më i mirë se sistemet që dolën përpara. Ai është edhe më i qëndrueshëm dhe më i aftë, tha ai: sistemi i mëparshëm shënoi në 10 përqindëshin e poshtëm të një provimi të simuluar të jurisprudencës, për shembull, ndërsa i riu hyri në 10 përqindëshin e parë.

Por ndryshimi midis dy mjeteve “mund të jetë delikate” në një bisedë të rastësishme, tha ai. “Dallimi del kur kompleksiteti i detyrës arrin një prag të mjaftueshëm – GPT-4 është më i besueshëm, kreativ dhe i aftë për të trajtuar udhëzime shumë më të nuancuara sesa GPT-3.5” që doli përpara, tha ai.

Si e tillë, kompania paralajmëroi se njerëzit duhet të kenë ende “kujdes të madh” kur përdorin sisteme të tilla, “veçanërisht në kontekste me aksione të larta”.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA