24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Kremi bavarez do t’ju çojë direkt në Kampionatin Evropian

Ju mund ta hani këtë ëmbëlsirë shumë të shijshme duke shijuar futbollin

Kremi bavarez është i lehtë për t’u bërë, dhe është një ëmbëlsirë tepër e shijshme!

Teksturë e lëmuar kremoze, që shkrihet në gojë dhe mund të kombinohet me mbushje të shijeve të ndryshme, fruta apo shtesa tjera.

Është perfekte nëse doni të keni një prekje të Kampionatit Evropian në tryezën tuaj. Kënaquni!

Përbërësit:

▪ 5 lugë çaji xhelatinë pluhur
▪ 75 g ujë
▪ 480 ml qumësht
▪ 4 të verdha veze
▪ 100 g sheqer
▪ ¼ lugë çaji kripë
▪ 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
▪ 50 g gjalpë
▪ 360 ml krem të ëmbël

Përgatitja:

Hidhni ujë në një enë të vogël. Hidhni xhelatinën pluhur në ujë dhe përzieni. Lëreni mënjanë ndërsa gatuani kremin. Qumështin e vendosni në tenxhere dhe e ngrohni në zjarr mesatar/mesatarisht të lartë derisa qumështi të fillojë të vlojë. Përziejini herë pas here që qumështi të mos marrë shkrumb.

Vendosni të verdhat e vezëve, sheqerin, kripën dhe vaniljen në një tas. Rrihni mirë derisa të verdhat e vezëve të jenë të lëmuara dhe të fillojnë të zbehen. Pasi të jetë ngrohur, hiqeni qumështin nga pllaka e shporetit. Hidhni ngadalë gjysmën e qumështit të ngrohtë në përzierjen e vezëve dhe përzieni vazhdimisht.

Kur të keni bashkuar afërsisht gjysmën e qumështit me përzierjen e vezëve, përzieni gjithçka së bashku edhe një herë që të përzihen mirë të verdhat e vezëve dhe derdhni masën në tenxhere me qumështin e mbetur. Rrihni mirë për t’u kombinuar.

Ulni zjarrin dhe vendoseni përsëri tenxheren në pllakë shporeti për të gatuar kremin duke e përzier vazhdimisht.

Gatuani derisa të trashet. Kur kremi të jetë gati e largojmë nga zjarri, shtojmë gjalpin dhe xhelatinën e fryrë dhe i përziejmë derisa të dyja të treten plotësisht në krem. Hidheni kremin përmes një site në një tas të madh.

Lëreni kremin të ftohet në temperaturën e dhomës. Mos e vendosni në frigorifer në këtë fazë sepse nuk dëshironi që xhelatina në krem të qëndrojë. Përziejeni kremin herë pas here për t’u siguruar që të ftohet në mënyrë të barabartë. Ndërsa kremi ftohet, përgatitni kallëpet.

Kjo recetë është për 7-8 gota krem bavarez. Lyejini lehtë kallëpet me gjalpë. E lemë mënjanë derisa kremi të jetë gati.

Kur kremi të jetë ftohur pothuajse në temperaturën e dhomës, filloni të rrihni kremin e ëmbël. Shtoni rreth një të katërtën e shllakut të ëmbëlsirës në kremin në temperaturë ambienti. E përziejmë, më pas shtojmë pjesën tjetër të kremit të rrahur dhe e përziejmë lehtë derisa të mos ketë më njolla të bardha në masë. Derdhni përzierjen në kallëpet e përgatitura dhe mbulojeni me foli plastike. Vendoseni në frigorifer të ftohet për të paktën 4 orë, mundësisht gjatë natës.

E shërbejmë vetëm ose me salcë dhe fruta sipas dëshirës.

Shijojeni.

/Telegrafi

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA