Konjufca përfshihet në fushatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Përgatiti: Fatlum Jashar

Pasditen e së mërkurës, kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, u përfshi direkt në fushatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut.

Në Çarshinë e Shkupit, ai takoi krerët e partive që njihen si opozita shqiptare.

Për vizitën nuk ishte e njoftuar Ministria e Punëve të Jashtme e shtetit fqinj.

Përveç kryepalamentarit, në fushatë do të përfshihet direkt edhe kryeministri Albin Kurti, i cili, sipas një njoftimi të koalicionit VLEN, të premten, do të marrë pjesë në takim me mërgatën në Berlin.

Krahas konstatimit se shoqëria shqiptare në Maqedoninë e Veriut është e politizuar, opinionisti Albert Musliu sqaroi dy pikëvështrimet kryesore në raport me këtë përfshirje të kryeministrit dhe kryetarit të Kuvendit të Kosovës.

“Sigurisht përshëndetet nga ata që e përbëjnë opozitën, ata që e përbëjnë shumicën aktuale prej frontit evropian, gjithsesi se nuk shihet mirë. Dhe, mendoj se efekti më i madh do të jetë në marrëdhëniet ndërmjet elitave politike, sa që do të ketë efekt realisht edhe në terren”, tha Musliu.

Referuar nivelit jo të mjaftueshëm të pjekurisë politike të shoqërisë, Musliu nuk përjashtoi efektet negative nga kjo përfshirje.

“Devotshmëria e subjekteve politike shqiptare në Maqedoni, në periudhën që vijon, d.m.th pas zgjedhjeve ne kemi prapë jetë normale, dhe ajo hatërmbetja sigurisht se do të ngelë dhe më vjen keq që kjo ndodhë. Realisht shqiptarët e Maqedonisë janë të afërt me popullin e Kosovës, janë të afërt me popullin e Shqipërisë, ndërsa politikanët jo çdoherë kujdesen që të mos ndërhyhet në këto marrëdhënie, të mos ndërhyhet te qytetarët”, tha Musliu.

Angazhimi i krerëve të partisë në pushtet në Kosovë në fushatën në Maqedoninë e Veriut, në vlerësimin e gazetarit Naser Selmani nuk është ndërhyrje e as nuk përbën problem.

“Ju kujtohet kur kryetari Thaçi pati ardhur këtu në Maqedoni dhe pati ndarë mirënjohje për njerëzit e Ali Ahmetit, kjo atëherë nuk ishte ndërhyrje; Z. Bujar Osmani, inçizon spote publicitare me kryeministrin e Shqipërisë, ku thotë se Bujar Osmani është super dhe kjo nuk është ndërhyrje; Ose nëse Ali Ahmeti shpallet qytetar nderi i Prizrenit, kjo nuk është ndërhyrje; Ama nëse Konjufca dhe Kurti vijnë në Maqedoni kjo është ndërhyrje, mendoj se kjo është retorikë antishqiptare”, tha Selmani.

Në gusht të vitit 2023, me ftesë të Bilall Kasamit, njërit nga liderët e koalicionit VLEN, kryeministri Albin Kurti qëndroi për vizitë në Maqedoninë e Veriut, duke shpërfillur institucionet qendrore dhe partitë shqiptare në pushtet.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA