31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Kjo pije është shpëtimtare për dhimbjet e fytit: Bëhet nga vetëm tre përbërës

Sëmundjet e frymëmarrjes, me simptoma të tilla si dhimbja e fytit, bllokimi i hundës dhe presioni në veshë, shpesh janë të pashmangshme gjatë muajve të ftohtë

Te të rriturit, ftohjet ndodhin mesatarisht tri herë në vit dhe ne jemi më të prekshëm pikërisht gjatë dimrit kur kalojmë më shumë kohë në ambiente të mbyllura.

Kur trupi lufton virusin, simptoma të tilla si dhimbja e fytit e shoqëruar nga një dhimbje koke, të dridhura ose një ndjenjë dobësie të zakonshme.

Për fat të mirë, ekziston një pije natyrale që mund të jetë e dobishme në lehtësimin e dhimbjeve dhe gërvishtjeve të fytit.

Nutricionistja Maty Harrington ndau recetën e saj për pijen e cila pretendon se ndihmon në këto situata. Është bërë shumë thjesht nga tre përbërës – karafil, kanellë dhe xhenxhefil, transmeton Telegrafi.

Lërini të vlojnë 200 mililitra ujë.

Prisni një rrënjë xhenxhefili me madhësinë e gishtit, shtoni një shkop kanelle dhe katër deri në gjashtë karafil. Kur uji të vlojë, hidheni mbi këta përbërës dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta. Më pas kullojeni dhe pijeni sa është ende e ngrohtë.

Maty thekson se karafili është një imunostimulues i shkëlqyer natyror dhe ka një efekt të fortë antiviral.

Receta e saj mori reagime pozitive nga ndjekësit në rrjetin social TikTok. Shumë prej tyre kanë ndarë përvojat e tyre me këtë pije dhe kanë theksuar se me të vërtetë i ka ndihmuar ata të lehtësojnë dhimbjet e fytit.

– Sapo bëra këtë pije, shtova pak pluhur shafran i Indisë dhe pak mjaltë. Jo vetëm që ka shije të mrekullueshme, por fyti më dhemb më pak.

– Më dhembi fyti dhe e bëra këtë pije. Tani nuk më dhemb më.

– Për dy ditë rresht provova të bëj gargarë me ujë të kripur, por nuk më ndihmoi shumë. Shpresoj që ky çaj të më ndihmojë – ishin vetëm disa nga komentet poshtë postimit.

Karafili i shtohet më shpesh verës së zier ose ëmbëlsirave, por ato janë gjithashtu efektive për qetësimin e dhimbjeve të fytit.

Sipas faqes së internetit Netmeds, karafili përmban eugenol, i cili është efektiv kundër baktereve, kërpudhave dhe viruseve. Përveç kësaj, kjo erëz, e cila shpesh shtohet në ëmbëlsira dhe verë të zier, kontribuon në pastrimin e gjakut dhe rrit rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve.

Siç raporton British Mirror, nutricionistja Kavita Devgan thekson se përzierja e karafilit dhe mjaltit është një nga kurat natyrale më efektive për simptomat e ftohjes.

– Mjalti mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së fytit. Si një nga përbërësit bazë në kuzhinën indiane, karafili është plot me komponime të fuqishme antibakteriale, antivirale dhe anti-inflamatore. Kombinimi i karafilit dhe mjaltit është i shkëlqyer për sëmundjet e dimrit si kolla dhe ftohja – thotë Devgan.

Nëse keni të bëni me një sëmundje respiratore, rekomandohet që të pushoni sa më shumë dhe të pini mjaftueshëm lëngje. Një nga pijet që mund të jetë një aleat i mirë në lehtësimin e dhimbjeve të fytit mund të jetë kombinimi i karafilit, kanellës dhe xhenxhefilit.

Megjithatë, nëse jeni në një gjendje tjetër, keni një sëmundje kronike ose jeni duke marrë terapi për hollimin e gjakut ose presionin e gjakut, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni këtë pije. /Telegrafi/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA