33.9 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Kjo është lista me 10 vendet më të vizituara në botë

Çdo ditë miliona njerëz lëvizin nga një vend në tjetrin për të vizituar të afërmit ose miqtë, për të kryer negociata biznesi, për të kryer detyra profesionale, për t’iu nënshtruar trajnimeve, etj.

Ka shumë arsye për të udhëtuar jashtë vendit të tyre, dhe një nga më të njohurat është turizmi.

Sot, udhëtimi është një pjesë integrale e jetës njerëzore.

Shkalla në të cilën vizitohen vendet individuale ndikohet nga një mori faktorësh, duke përfshirë kërkesat për viza, sistemet e sigurisë dhe disponueshmërinë e atraksioneve.

Agjencitë turistike me reputacion dhe institucione të specializuara ndërkombëtare analizojnë fluksin e njerëzve dhe bëjnë renditje mjaft objektive të vendeve më të vizituara në botë.

Bazuar në të dhënat zyrtare të Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së (UNWTO), evidentoni vendet më të vizituara në vitin 2023.

TOP 10 VENDET MË TË VIZITUARA NË BOTË

1. FRANCË (89.4 milionë)

Vendi më i vizituar në botë është Franca. Për të shijuar bukurinë e rrugëve franceze në qytete si Parisi, Nice, Marseille, Strasburg, Toulouse, Bordeaux, Lyon e shumë të tjera, çdo vit vijnë më shumë se 80 milionë turistë, dhe në 2019-ën shifra i afrohet 90 milionëve. Industria e turizmit gjeneron rreth 9% të PBB-së dhe siguron punë në Francë për më shumë se 3 milionë njerëz. Kryeqyteti francez është shtëpia e monumentit arkitekturor më të vizituar në botë – Kulla Eifel.

2. SPANJË (83.5 milionë)

Vendi i dytë i merituar në renditjen e vendeve më të vizituara në botë në vitin 2023 është Spanja. Me më shumë se 83 milionë banorë (2019), ky shtet me diell është përpara Shteteve të Bashkuara për të tretin vit radhazi. Turizmi përbën rreth 14.4% të PBB-së së Spanjës. Qytetet më të vizituara dhe më të bukura spanjolle janë Barcelona dhe Madridi. Vendi ka shumë plazhe me rërë, festivale mbahen vazhdimisht dhe jeta e natës po vlon.

3. SHTETET E BASHKUARA (79.3 milionë)

SHBA kryeson listën e tre vendeve më të vizituara në botë. Ky vend i madh me një kulturë, natyrë dhe klimë të larmishme ofron atraksione për çdo shije, nga një natë jashtë në qytetin e Las Vegas ose një arratisje pasive në plazhet e famshme të Hawaii ose një vizitë në shkretëtirën në hapësirat e mëdha të Alaskës. Rastësisht, SHBA-të janë shumë përpara liderëve të renditjes – Francës dhe Spanjës – të kombinuara për sa i përket arkëtimeve të parave nga industria e turizmit. Shuma vjetore i kalon 200 miliardë dollarë.

4. KINA (65.7 milionë)

Kinezët janë në vendin e parë në botë për sa i përket shpenzimeve vjetore për udhëtime (rreth 250-260 miliardë dollarë). Dhe ata i kalojnë amerikanët me disa herë. Sidoqoftë, Kina moderne tërheq gjithashtu një numër të madh të huajsh në vendin e saj (më shumë se 65 milionë njerëz në vit). Ka shumë atraksione historike dhe kulturore, duke përfshirë Murin e Madh të Kinës, dhe qytete të tilla si Shangai dhe Pekini janë të bollshme jo vetëm me kuzhinë shumëngjyrëshe, por edhe me arkitekturë moderne.

5.ITALIA (64.5 milionë)

Italia është në fund të top 5 vendeve më të vizituara në botë. Miliona turistë mund të shijojnë njësoj strukturat unike arkitekturore dhe bregdetin e mirëmbajtur mesdhetar. Po aq e rëndësishme është historia, kultura, moda, arti dhe kuzhina e famshme italiane. Qytetet më të vizituara janë Roma, Milano, Venecia, Firence dhe Napoli. Të ardhurat e Italisë nga industria e turizmit përbëjnë më shumë se 11% të PBB-së.

6.TURQIA (51.2 milionë)

Situata e paqëndrueshme ushtarako-politike e viteve të fundit, si brenda Turqisë, ashtu edhe në vendet fqinje, shkaktoi një dalje të konsiderueshme të turistëve të huaj. Po flasim për më shumë se 15 milionë njerëz. Megjithatë, në 2018-2019 frekuentimi pothuajse është kthyer në nivelet e para krizës. Më shpesh, njerëzit shkojnë në vendpushimet bregdetare relativisht të lira dhe të rehatshme në brigjet e Egjeut dhe Detit Mesdhe. Turizmi përbën rreth 12.2% të PBB-së së Turqisë.

7.MEKSIKO (45 milionë)

Përfaqësuesja e dytë e kontinentit të Amerikës së Veriut në renditjen e vendeve më të vizituara në botë është Meksika. Ka shumë plazhe dhe zona për rekreacion aktiv, të cilat tërheqin jo vetëm amerikanët dhe kanadezët, por edhe një numër të madh turistësh nga Evropa dhe Azia. Meksika ka një popullsi shumë të gjallë me një kulturë dhe tradita të veçanta. Festivale interesante mbahen në qytetet e mëdha dhe restorantet ofrojnë ushqime të shijshme.

8. TAJLANDA (39.8 milionë)

Tajlanda është një vend aziatik me një rekord të jashtëzakonshëm zhvillimi ekonomik, duke përfshirë turizmin, i cili përbën deri në 15-20% të PBB-së lokale. Kjo është, mesatarisht, dy herë më shumë se treguesi botëror tors. Mbi të gjitha, në Tajlandë të huajt tërhiqen nga çmimet e përballueshme, plazhet me rërë, jeta e gjallë e natës dhe kuzhina tajlandeze.

9. GJERMANI (39.6 milionë)

Gjermania nuk është vetëm motori ekonomik i Bashkimit Evropian, por edhe një nga vendet më të vizituara në Evropë dhe në botë. Qytetet e njohura gjermane janë Berlini, Mynihu, Hamburgu, Frankfurti dhe Bremeni. Përveç vizitave në festivale folklorike, ekspozita dhe ngjarje sportive interesante, shumë të huaj kërkojnë të gjejnë punë në Gjermani ose të marrin një arsim prestigjioz në institucionet arsimore gjermane.

10. BRITANI E MADHE (39.4 milionë)

Në vendin e fundit në listën e top 10 vendeve më të vizituara në botë është Britania e Madhe. Ky është një vend me një histori të madhe, tradita dhe arkitekturë unike. Sipas ekspertëve vendas, turizmi është industria me rritje më të shpejtë, e cila gjeneron rreth 9% të PBB-së dhe krijon më shumë se 3 milionë vende pune në tregun britanik të punës. Numri më i madh i turistëve vjen në kryeqytetin e Britanisë së Madhe – Londra, dhe vendi më i vizituar është Kulla e Londrës, e vendosur në bregun verior të lumit Thames.

Si përfundim, vërejmë se lista e top 10 vendeve më të vizituara në botë krahasuar me vitin e kaluar nuk ka ndryshuar.

Sipas të dhënave paraprake, bumi më i madh turistik është shënuar në Turqi. Si më parë, pozita kryesore për sa i përket vizitorëve në botë është Franca.

Për më tepër, një rezultat të mirë tregon edhe Spanja, e cila për të tretin vit radhazi nxjerr SHBA-në nga vendi i dytë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA