24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Këto janë fjalëkalimet më të përdorura në vitin 2023

Një fjalëkalim i sigurt është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të mbrojtur të dhënat tuaja në internet.

Instituti gjerman “Hasso Plattner” ka analizuar dhjetë fjalëkalimet më të zbuluara në vitin 2023 dhe në top treshe ishin fjalëkalimet 123456789, 12345678 dhe hello.
Shumë njerëz përdorin vetëm një fjalëkalim për të gjitha llogaritë. Kjo është e përshtatshme për memorien e kujtdo, por nuk preferohet aspak.

Fjalëkalimi juaj jo vetëm që duhet të jetë i sigurt, por gjithashtu duhet ta ndryshoni rregullisht.

Peshkimi për fjalëkalime – kjo qëndron prapa të ashtuquajturës metodës ‘phishing’ e përdorur nga mashtruesit.

Hakerët mund të përdorin truket e tyre përmes postës elektronike, SMS ose platformave të mediave sociale për të marrë të dhënat tuaja dhe rrjedhimisht paratë tuaja.

Shumicën e kohës ju dëshironi të klikoni në një lidhje ku ju kërkohet të vendosni të dhënat tuaja me ndonjë pretekst.

Sipas Zyrës Federale për Sigurinë e Informacionit, ju duhet të zgjidhni midis fjalëkalimeve të shkurtra dhe komplekse ose fjalëkalimeve të gjata dhe më pak komplekse që do të thotë; të paktën tetë deri në dymbëdhjetë karaktere , të përbërë nga katër lloje të ndryshme karakteresh (shkronja të mëdha dhe të vogla, numra, karaktere speciale) në rend arbitrar.

Të gjata dhe më pak komplekse do të thotë të paktën 25 karaktere të gjata, të përbërë nga dy lloje karakteresh.

E rëndësishme është të keni vetëm një fjalëkalim individual për llogari.
Gjithashtu mos përdorni emrat e familjes, datat e lindjes, numrat e telefonit ose modelet e tastierës.

Nuk ndihmon shumë të vendosësh karaktere dhe numra të veçantë përpara ose pas një fjalëkalimi të thjeshtë.

Nuk preferohet fare t’i bashkëngjitni fjalëkalime kompjuterit tuaj në një shënim ngjitës, t’i shkruani ato në telefonin tuaj ose t’i ruani ato në një në kompjuterin tuaj./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA