23.4 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

​Jeff Bezos do të shesë 5 miliardë dollarë të tjera aksione të Amazon

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos thotë se do të shesë 25 milionë aksione të tjera në gjigantin e teknologjisë, me vlerë rreth 5 miliardë dollarë (3.9 miliardë paund).

Kjo vjen pasi vlera e tregut të aksioneve të kompanisë arriti një rekord të lartë të mërkurën.

Kjo shënoi herën e parë që nga viti 2021 që Bezos kishte shitur aksione të Amazon. Aksionet e kompanisë janë rritur me më shumë se 30% këtë vit.

Muajin e kaluar, vlerësimi i tregut të aksioneve të Amazon arriti në 2 trilion dollarë për herë të parë.

Megjithatë, kjo është ende prapa firmave të tjera të mëdha të teknologjisë Nvidia, Apple dhe Microsoft, të cilat të gjitha kanë kaluar kufirin prej 3 trilion dollarësh.

Bezos dha dorëheqjen si shefi ekzekutiv i kompanisë në vitin 2021 dhe aktualisht është kryetari i saj ekzekutiv dhe mbetet aksionari më i madh i saj.

Ai themeloi Amazon në vitin 1994 në një garazh në Bellevue, Washington, kur interneti ishte ende në fillimet e tij.

Kompania filloi si një shitës librash në internet, duke reklamuar koleksionin më të madh në botë të librave elektronikë.

Që atëherë, Amazon është bërë një nga kompanitë kryesore në botë të shitjes me pakicë dhe kompjuterave cloud.

Ai gjithashtu themeloi kompaninë e raketave Blue Origin, e cila në maj dërgoi gjashtë klientë në hapësirë.

Bezos është personi i dytë më i pasur në botë, sipas listës së miliarderëve të Forbes, me një vlerë neto të vlerësuar prej rreth 214 miliardë dollarë. /BBC/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA