24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Javën tjetër, parlamenti spanjoll debaton rreth pavarësisë së Kosovës

Përgatiti: Benita Zeneli

Javën e ardhshme deputetët spanjollë mund të diskutojnë rreth njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Ky diskutim u vendos pas kërkesës së parashtruar nga grupi parlamentar i partisë katalonase Junts, e cila kërkon nga Qeveria spanjolle ta njohë Kosovën si shtet të pavarur e sovran.

Spanja është vetëm një prej pesë vendeve të Bashkimit Evropian që nuk e njohin shtetësinë e Kosovës. Megjithatë, në janar të këtij viti pasi liberalizimi i vizave brenda zonës Schengen hyri në fuqi për Kosovën, Madridi njohu pasaportën.

Konsideruar këtë, njohës të politikës së jashtme vlerësojnë se qëndrimi i Spanjës mund të ndryshojë.

“Mos-njohja e Kosovës nga Spanja u konvenon politikave ruse destabilizuese në Ballkan. Spanja me dëshirë apo pa dëshirë do të shtyhet rreth njohjes së Kosovës, për ta stabilizuar dhe për t’i dhënë BE-së fuqi… Këta janë këta indikatorë të themi që në një periudhë afatmesme”, tha Dritëro Arifi, profesor.

Por edhe nëse Spanja ndryshon qëndrim ndaj Kosovës, njohja e shtetit megjithatë vlerësohet që s’do të ndodhë në një të ardhme të afërt.

“Disa veprime me pjesëmarrje të organizimeve që Kosova ishte pjesë e organizimeve të Spanjës, edhe kjo iniciativë edhe pse e një partie të vogël janë indikacione që Spanja mund ta njohë Kosovën në të ardhmen…”, tha Fidan Ukaj, analist.

Arsyeja kryesore që Spanja nuk e njeh Kosovën, sipas njohësve, lidhet me qëndrimin e Madridit karshi aspiratave të rajonit verilindor të saj, Katalonjës, që të pavarësohet.

Ky rajon në vitin 2017 organizoi referendumin për pavarësi, të cilit Madridi iu përgjigj me dhunë dhe ndjekje penale të organizatorëve. Njëri prej tyre ishte Carles Puigdemont, kryetari i partisë Junts, i cili u strehua në Belgjikë ku mori azilin politik.

Ai u kthye në Spanjë vetëm pasi kryeministri aktual, Pedro Sanchez, vendosi t’i amnistojë të gjithë të përfshirët në referendum, në këmbim të përkrahjes së partive katalonase në formimin e qeverisë së tij pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme vitin e shkuar.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA