11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

“Jam e zhgënjyer prej Eurovisionit, atje më së paku vlerësohet paraqitja skenike”, Sidorela Kelmendi rrëfen prapaskena e pjesëmarrjes në “Eurovision 2023”

Këngëtarja Sidorela Kelmendi në emisionin STUDIO A në ATV, ka folur për prapaskenat e pjesëmarrjes në festivalin “Eurovision 2023”, ku Familja Kelmendi përfaqësoi Shqipërinë me këngën “Duje”.

Ajo tha se është e zhgënjyer prej Eurovisionit për shkak se sipas saj, në këtë festival, më së paku kanë pasur rëndësi vlerat e artistit.

“Për neve ka qenë shumë e rëndësishme për me shku, me e marrë votën e publikut për me shku deri në Eurovision, sepse atje pastaj dihet si shkojnë gjërat. Ndoshta një grimë jam zhgënjy prej Eurovisionit si emër, sepse kam mëndu që kanë rëndësi shumë vlerat muzikore, paraqitja skenike, këngëtari, talenti gjithçka që ka të bëjë rreth muzikës, por më së paku kanë pasur rëndësi këto gjëra. Kështu që fatkeqësisht për një artist që duhet me i kalu rrugën nëpër të cilën ne e kemi kalu, që e di që ka me e kalu edhe artisti që ka me shku këtë vit”, tha Sidorela.

Sipas saj, në këtë fëtival, më shumë rëndësi kanë lidhjet se si i krijojnë shtetet se sa paraqitja e pjesëmarrësve në skenë.

“Gjithçka tjetër, lidhjet shtetërore për të cilat shteti i Shqipërisë as që është lodhur me punu. Ne e kemi bërë të pamundurën edhe për organizim edhe për gjithçka. Fatmirësisht e kemi pasë një ekip shumë të mirë që e ka Albina që na ka ndejtë gati, janë mundu me e kry punën që është dashtë edhe shteti i Shqipërisë për me i kry e që s’i kanë kry e që i kemi kry na. Dmth aty ka më shumë rëndësi se si krijohen lidhjet mes shteteve se sa paraqitja e jote në skenë, sepse paraqitja e jonë në skenë u tregua në gjysmëfinale, kemi pasë më së shumti vota për me shku, prej publikut për me shku në finale. Në finale nuk ka qenë publiku”, u shpreh Sidorela.

Ajo thotë se me pjesëmarrjen e tyre në këtë festiva, fillimisht kanë pasur komente të mira nga të gjithë, mirëpo kur ka ardhur çështja e votimit, secili e ka shikuar interesin e vendit të vet.

“Absolutisht jo, disa gjëra më së paku janë në dorën e artistit dhe artisti krejt çka duhet me e ba është që ta japë maksimumin e tij sa i përket këndimit e skenës, e çka i takon atij, pjesa tjetër, e votimeve të jurisë, janë politika të ndryshme të cilat ne nuk mundemi ndoshta me i kuptu e as nuk e dimë se qysh kanë me shku. Ne kemi pasë fjalë tepër te mira prej krejtve që kanë qenë aty. Kanë qenë shumë të befasume, me organizimin tonë, me përpikërinë tonë, për gjithçka, për këngën, për paraqitjen skenike, janë befasu të gjithë, por që në fund secili e kqyr interesin e shtetit të vet dhe ne jemi një shtet i vogël, edhe Kosova edhe Shqipëria, nuk është që luajmë shumë rol në botë. Ajo dihet, unë nuk jam as e para as e fundit që po ethëm që dihet se votat e jurisë si shkojnë e tek shkojnë”, tha Sidorela. /atvlive.tv

Intervistën e plotë të saj në STUDIO A e gjeni ën videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA