25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Hapet edicioni i tetë i “Prishtina International Theater Festival”

Sot fillon edicioni i 8-të i Prishtina International Theater Festival “Burbuqe Berisha”, i vetmi festival i këtij lloji dhe me karakter garues e ndërkombëtar në Kosovë, që organizohet nga ART Image në bashkëpunim me Kolegjin AAB.

Edicioni i 8-të i festivalit “PITF 2024” do të mbahet nga 20 maji, duke filluar nga ora 20:00 me hapjen solemne, dhe do të vazhdojë deri më 26 maj, në teatrin Teatrin Kamertal të Kolegjit AAB në Prishtinë, kur edhe zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve.

Organizatorët e festivalit, në një konferencë për media, kanë bërë të ditur se dita e parë e hapjes së festivalit Prishtina International Theater Festival, këtë herë bëhet me pjesëmarrjen e Bosnje dhe Hercegovinës, me shfaqjen “Muhammad Ali, një dhe i vetmi” të regjisorit Dino Mustafić.

Drejtoresha artistike e festivalit, Doruntina Alshiqi, tha se risi në këtë festival do të jetë pjesëmarrja e trupave teatrale nga Bosnja dhe Hercegovina, Gjermania, Kroacia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova.

Në konferencën për media foli edhe regjisori boshnjak e shfaqjes “Muhammad Ali, një dhe i vetmi”, Dino Mustafić, shfaqje kjo me të cilën sonte nis festivali.

Ai tha se teksti i kësaj shfaqje, është një ndër tekstet më së miri të shkruara në Bosnjë për një shfaqje.

“Sipas mendimit tim, për shfaqjen që do të jepet sonte ka një nga tekstet më së miri të shkruara në Bosnjë. Bëhet fjalë për diçka që ne i themi identitet me të cilin lindim, qysh na shikojnë të tjerët dhe bëjnë paragjykime rreth neve. Ne, identitetin nuk e zgjedhim, por me atë lindim. Gjithashtu, këtu bëhet fjalë edhe për lindjen, rritjen dhe lidhjen mes djalit dhe prindit, familjes dhe dashurisë”, tha Mustafić.

Në fjalën e tij, i përmendi edhe problemin me vizat mes Bosnjë dhe Hercegovinës dhe Kosovës, ku u bëri thirrje qeverive të të dyja vendeve që kjo të rregullohet.

“Unë e kam bërë edhe një shfaqje në lidhje me këtë temë edhe kam qenë në Prishtinë me atë shfaqje. Prej asaj, asgjë nuk ka ndryshuar dhe në mes të Bosnjës dhe Kosovës është komunikimi artistik më i komplikuari. Edhe pse kjo është çështje politike, por për ne nga rrethi artistik është edhe pyetje njerëzore. Për ne ka shumë rëndësi që me artistët nga Kosova të mbajmë një lidhje më të drejt për drejtë. Kështu që, me këtë rast, edhe një herë i falënderoj ekipin organizativ të festivalit që për një kohë të shkurtër nga ka siguruar vizat që të marrim pjesë në këtë festival”, tha Mustafić.

Edicioni i 8-të i festivalit “PITF 2024” do të mbahet nga 20 maji dhe do të vazhdojë deri më 26 maj, në teatrin Teatrin Kamertal të Kolegjit AAB në Prishtinë, kur edhe zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve në natën finale.

Në natën e dytë të PITF do të jepet shfaqja “The Feral Womxn” nga Gjermania me regji të Jemima Rose Dean, duke filluar nga ora 19:00.

Më shumë detaje rreth festivalit PITF 2024 i gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA