26.7 C
Pristina
E enjte, 20 Qershor, 2024

Gjashtë simptoma të qarta që tregojnë intolerancën ndaj glutenit

Gluteni është pjesë përbërëse e shumë vakteve të shijshme, si p.sh. pasta, makarona dhe ëmbëlsira, dhe kjo për shkak se gjendet te gruri, thekra dhe elbi. Megjithatë, për disa njerëz mund të jetë e vështirë të tretet dhe për këtë arsye duhet ta shmangin atë në baza ditore.

Gastroenterologia Rabia De Latour nga Shkolla e Mjekësisë të NYU thekson se përveç njerëzve me sëmundje celiake (një çrregullim autoimun në të cilin konsumimi i glutenit shkakton dëmtime të përhershme në zorrën e hollë), ka edhe një numër më të vogël njerëzish që kanë zhvilluar intoleranca ndaj glutenit ose ndjeshmëri joceliake ndaj glutenit.

Sipas studimeve të publikuara në Gastroenterology dhe The Psychiatric Quarterly, ky grup përbën midis 0.5 dhe 13 për qind të popullsisë. Kanë shumicën e simptomave të celiakisë, por nuk shfaqin ndryshime fiziologjike, si dëmtim të zorrës së hollë dhe kequshqyerje.

Megjithatë, ka disa simptoma mjaft të qarta të intolerancës ndaj glutenit që nuk duhet t’i injoroni.

Nauze dhe ngërçe pas ngrënies
Të përzierat dhe ngërçet që shfaqen pas ngrënies së vakteve që përmbajnë gluten mund të tregojnë se jeni intolerant ndaj glutenit. Për këtë arsye shpesh sugjerohet që të mbani një ditar ku të shkruani se çfarë ushqimesh keni ngrënë dhe si jeni ndier pas vaktit.

Fryrje
Fryrja e barkut mund të shkaktohet nga shumë gjëra, nga hormonet e deri te ushqimet, si fasulet, por nëse nuk jeni duke e tretur glutenin siç duhet, lukthi juaj padyshim mund të ndihet i fryrë dhe i ndjeshëm.

Lëkurë të thatë
Shumë njerëz me ndjeshmëri ndaj glutenit raportojnë sëmundje të lëkurës, duke përfshirë lëkurë jashtëzakonisht të thatë, skuqje, puçrra në fytyre dhe njolla nga ekzema.

Humbje peshe
Humbja e paqëllimshme e peshës është një nga simptomat kryesore të sëmundjes celiake, sepse kur zorrët tuaja dëmtohen, ju nuk e përthithni siç duhet ushqimin që hani. Megjithëse ndjeshmëria jo-celiake ndaj glutenit nuk i dëmton zorrët, mund t’ju bëjë të hani më pak për shkak të dhimbjes që ndodh.

Nuk ndiheni mirë
Ndryshimet e disponimit ose ndjenjat e rritjes së depresionit ose ankthit pas konsumimit të ushqimeve që përmbajnë gluten është një simptomë te njerëzit me ndjeshmëri jo-celiake ndaj glutenit – njofton Women’s Health.

Keni probleme me kujtesën
Një nga simptomat kryesore neurologjike të raportuara nga pacientët me ndjeshmëri ndaj glutenit është e ashtuquajtura mjegull e trurit, ose thjesht ndjenja sikur nuk mund të mendojnë qartë dhe kanë vështirësi në kujtimin e gjërave. /Telegrafi/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA