23.4 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Elon Musk po planifikon të ndërtojë një qytet për stafin e kompanive të tij

Elon Musk po planifikon të ndërtojë qytetin e tij për stafin e SpaceX dhe The Boring Company për të jetuar dhe punuar, sipas një raporti të fundit nga The Wall Street Journal.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Musk dhe bashkëpunëtorët e tij kanë blerë të paktën 3,500 hektarë tokë rreth 55 kilometra jashtë Austin, Teksas gjatë viteve të fundit.

Musk dhe punonjësit e tij e kanë përshkruar vizionin për qytetin si një “lloj utopie të Teksasit përgjatë lumit Kolorado”, shkruajnë mediat, duke cituar njerëz të njohur me projektin.

Vendndodhja do të jetë pranë objekteve të SpaceX dhe The Boring Company.

Qyteti thuhet se do të jetë i pajisur me një pishinë, një zonë sportive në natyrë dhe një palestër përveç shtëpive të parafabrikuara.

Qyteti mund të përfshijë gjithashtu një shkollë të vogël si dhe kompleks privat për Musk që ka të ngjarë të vendoset jashtë qytetit.

Kjo mund të jetë pjesë e planeve të Musk për të siguruar strehim të përballueshëm për punonjësit e tij.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA