19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ekipi olimpik i xhudos synon medalje në garën kryesore të Kampionatit Botëror

Ekipi olimpik i xhudos së Kosovës, do të garojë në Kampionatin Botëror, që prej 7 deri më 14 maj 2023 mbahet në Doha të Katarit.

7 garues do të synojnë të fitojnë medalje në garën kryesore të vitit, e njëkohësisht edhe pikë të reja olimpike për Lojërat Olimpike Paris 2024.

Ekipi përbëhet nga kampionia olimpike, Distria Krasniqi, që në bagazhin e saj ka edhe dy medalje të bronzta të botës, kampionia olimpike, Nora Gjakova, medaliste e bronztë e botës, Loriana Kuka, po ashtu medaliste e bronztë e botës, si dhe Akil Gjakova, Laura Fazliu, Flaka Loxha dhe Erza Muminoviq.

Ekipi do të udhëhiqet nga trajneri Driton Kuka dhe asistentja e tij, Majlinda Kelmendi, që si garuese është 2 herë kampione e botës dhe një herë medaliste e bronztë.

Të hënën garojnë Krasniqi e Muminoviq në kategorinë -52 kg, të martën Nora Gjakova e Loxha (-57 kg), si dhe Akil Gjakova (-73 kg), të mërkurën garon Fazliu (-57 kg), ndërsa të premten Kuka (-78 kg), shkruan Lajmi.net.

KOK iu uron fat dhe suksese të gjithë garuesve, të cilët njëherit janë edhe bursistë të KOK-ut për Paris 2024.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA