1.4 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Efektet e dëmshme të përdorimit të mediave sociale në shëndetin mendor

Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj imazheve të modifikuara në mediat sociale ,me kujdes dhe presioni për t’u përshtatur me standardet shoqërore të bukurisë mund t’i shtyjë njerëzit të krahasojnë pamjen e tyre me të tjerët, gjë që ndikon mjaft shumë në psikikën e njeriut.

Ky krahasim mund të ushqejë vetë-perceptim negative dhe vetëbesim të ulët.
Studimet tregojnë se ky krahasim social mund të çojë në ndjesi të përhershme të pasuksesit dhe dobësisë emocionale.

Platformat e mediave sociale shpesh shfaqin imazhe të njerëzve me fytyra dhe trupa në dukje të përsosur, shpesh duke përdorur filtra dhe mjete për modifikimin e fotografive për të përmirësuar pamjen e tyre.

Sipas një hulumtimi të vitit 2018 disa kirurgë plastikë kanë treguar se kanë hasur njerëz që kërkojnë të duken si një foto me filtra në Snapchat.

Shumë njerëz postojnë vetëm fotot e tyre më të mira, të cilat mund të mos jenë aq të përafërta me pamjen e tyre të përditshme.

Si për burrat ashtu edhe për gratë, kjo mund të kontribuojë në imazhin negativ të trupit dhe madje të çojë në probleme të shëndetit mendor, si depresioni dhe ankthi.

Bullizmi kibernetik do të thotë kur individët sulmohen për madhësinë e trupit, formën ose pamjen e tyre.

Një sondazh i Qendrës Kërkimore Pew 2018 zbuloi se 59% e adoleshentëve amerikanë kanë përjetuar personalisht ngacmime kibernetike rreth pamjes së tyre fizike.

Mediat sociale mund të bëjnë pothuajse këdo të ndihet sikur nuk duket mjaftueshëm mirë, por është edhe më i dëmshëm për njerëzit me çrregullime të të ngrënit ose të imazhit të trupit, siç është çrregullimi dismorfik i trupit (BDD). Sipas Fondacionit Ndërkombëtar të OCD ,kjo është një gjendje serioze që prek rreth një në 50 njerëz në Shtetet e Bashkuara.

Njerëzit që jetojnë me BDD zakonisht janë të preokupuar me pamjen e tyre fizike dhe përjetojnë ndjenja negative për veten, sa që kontrollohen më shumë se dy herë në pasqyrë. Simptomat mund të përkeqësohen së tepërmi nga mediat sociale.

50% të adoleshentëve dhe të rinjëve që reduktuan përdorimin e tyre të mediave sociale për vetëm disa javë, panë përmirësime të ndjeshme në mënyrën se si ndiheshin për peshën dhe pamjen e tyre të përgjithshme në krahasim me bashkëmoshatarët që përdornin vazhdimisht mediat sociale., sipas hulumtimit.

Bazuar në përgjigjet e disa fëmijëve të moshave 10 deri në 17 vjec, 1 në 2 kanë pranuar se mediat sociale kanë një ndikim në gjendjen emocionale të tyre.

Hulumtimet kanë treguar se faqe të ndryshme në rrjete sociale kinse me përmbajtje të dietave të shëndetshme apo postimet që janë pro-çrregullimit të të ngrënit, në mënyrë direkte ose indirekte inkurajojnë ushqimin e çrregullt.

Postime të tilla promovojnë manipulimin të trupit të dikujt, duke përdorur thënie të tilla si “asgjë nuk shijon aq mirë sa ndjesia e të qenit kaq e hollë”.

Sipas psikologëve, këto postime ofrojnë një ndjenjë të rreme, duke i lejuar përdoruesit të lidhen me një qëllim të përbashkët për të humbur peshë, për të ndryshuar pamjen e njëri tjetrit.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA