9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Drejtori i përgjithshëm i BTA: Ne duhet të tregojmë kontributin e Bullgarisë në Bashkimin Evropian

Ne duhet të tregojmë kontributin e Bullgarisë në Bashkimin Evropian, në vend që të tregojmë vetëm kontributin e fondeve evropiane për Bullgarinë, tha drejtori i përgjithshëm i BTA Kiril Valçev në fjalën e tij hapëse në konferencën rajonale “Evropa në Ballkan: Një e ardhme e përbashkët” në Klubin Kombëtar të Shtypit të BTA në Varna të mërkurën.

Sipas Valçevit, ideja e konferencave është të kontribuojnë në një kuptim më të mirë të rolit të politikës së kohezionit, si dhe të rrisin më shumë ndërgjegjësimin për projektet që financohen nga Bashkimi Evropian dhe të prezantojnë rezultatet e projekteve të tilla në nivel lokal. Përveç kësaj, konferencat e organizuara nga BTA zhvillojnë kontributin e Bullgarisë në Bashkimin Evropian në afrimin me fqinjët e saj, theksoi Valçev. Sipas tij, kjo është një vazhdimësi e politikës së Bullgarisë, e cila presidencën e parë të Këshillit të Bashkimit Evropian në vitin 2018 ia kushtoi zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Valçev vuri në dukje se përvoja e afrimit në fushën e arsimit dhe shkencës do të diskutohet në forumin në Varna, pasi në konferencë do të marrin pjesë përfaqësues të universiteteve të Varnës, të cilët janë ndër më të mirët në vend. Ai vuri në dukje edhe kontributin e Bullgarisë në kërkimet evropiane për Antarktidën, pasi vendi është i gjashti në Bashkimin Evropian me një anije kërkimore shkencore në oqeanin jugor. “Nga 50 vende në Evropë, vetëm 11 kanë një anije kërkimore shkencore që eksploron Antarktidën. Ky kontribut i Bullgarisë ka një peshë të madhe, sepse i lejon Evropës të krahasohet me vendet në Amerikën e Jugut, dhe anija bullgare ndërvepron ngushtë në emër të gjithë Evropës me Armadën argjentinase”, shtoi Valçev.

Valçev krahasoi disa nga kontributet e Bullgarisë në shkencën botërore dhe kujtoi se Bullgaria është gjithashtu vendi i gjashtë në botë me kozmonautin e vet. Për këtë arsye BTA do të nxjerrë një numër special të revistës LIK në muajin prill, kushtuar 45 vjetorit të fluturimit të Georgi Ivanov në vitin 1979. Valçev tha se BTA përmes arkivave të saj do të prezantojë kontributin e Bullgarisë në kërkimet hapësinore, të cilat vazhdojnë edhe sot për Bashkimin Evropian./BTA/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA