7.8 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

Të gjithë e dimë rëndësinë e larjes së dhëmbëve dy herë në ditë, por kjo nuk garanton për frymëmarrje të freskët.

Megjithatë, problemi nuk rrjedh vetëm nga harrimi i pastrimit ose përdorimi i shpëlarjes së gojës në mëngjes. Është vërtetuar se larja e dhëmbëve tërësisht pas zgjimit dhe para gjumit parandalon krijimin e pllakave, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe prishjen e dhëmbëve. Por një dentist zbuloi gabimin e zakonshëm që kemi bërë gjatë larjes, i cili mund të pengojë përpjekjet e juaja për të mos iu ardh era e keqe e gojës.

​ Doktor Daz Singh, dentisti kryesor në Ollie dhe Darsh Liverpool, thotë se nuk duhet të lini pas dore faqet kur lani furçën. Sipas ekspertit, anashkalimi i këtyre pjesëve të gojës mund të rezultojë në erë të keqe dhe probleme të mundshme të shëndetit oral.

Duke folur për Metro, Singh tha: “Larja e dhëmbëve është një pjesë thelbësore e mbajtjes së higjienës së mirë orale dhe është e rëndësishme të përfshini gjuhën dhe faqet e brendshme në rutinën tuaj të kujdesit oral”.

Ai shtoi: “Gjuha dhe faqet e brendshme mund të mbledhin një numër të konsiderueshëm bakteresh, grimcash ushqimi dhe qelizash të vdekura. Neglizhimi i këtyre zonave mund të lejojë që bakteret të lulëzojnë, duke kontribuar në erën e keqe të gojës, formimin e pllakave dhe çështje të tjera të shëndetit oral. Shumica e erës së keqe të gojës, e njohur si halitosis, shkaktohet nga bakteret në gojë, veçanërisht në gjuhë”.

​ Ai i tha se mënyra më efektive për të trajtuar erën e keqe të gojës është duke larë rregullisht gjuhën, shkruan Mirror.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA