25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e pini çajin e zi për një muaj?

Çaji i zi është i famshëm për përfitimet e tij shëndetësore dhe një filxhan çaj mund ta bëjë ditën tuaj më të mirë menjëherë. Kjo pije është e njohur në mbarë botën dhe e pëlqyer nga të gjithë.

Disa njerëz e zgjedhin atë sapo zgjohen; disa e pinë atë kur janë të stresuar dhe për disa njerëz ajo vepron si shtysë dhe një dozë e rregullt është absolutisht e detyrueshme.

Ka shumë lloje të ndryshme çaji që njerëzit zgjedhin, por ekspertët thonë se jo të gjithë mund t’i shërbejnë shëndetit tuaj në një mënyrë pozitive. Por, çaji i zi ka disa veti unike që mund të transformojnë shëndetin tuaj në vetëm një muaj.

Çaji i zi lidhet me një zemër të shëndetshme. Sipas studimeve, ai ka fuqinë të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit, presionin e gjakut dhe të forcojë të gjithë sistemin kardiovaskular të trupit tonë.

Çaji i zi është gjithashtu i lidhur me funksionin e trurit. Pija e shijshme përmban L-theanine e cila lidhet me funksionin më të mirë njohës që mund t’ju ndihmojë të përqendroheni më mirë dhe të rregulloni funksionin e trurit.

Për një shëndet afatgjatë, mund të përmirësojë shëndetin tonë të zorrëve dhe të përmirësojë sistemin tonë të tretjes. Ai përmban taninë e cila njihet si një antibakterial i butë që ka fuqinë për të nxitur rritjen e baktereve të mira në zorrën tonë.

L-theanina e pranishme në çajin e zi dihet gjithashtu se rrit ndjeshmërinë alfa në tru duke i ndihmuar njerëzit të relaksohen dhe të rrisin disponimin e tyre.

Sipas një studimi të publikuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, çaji i zi rrit fitonutrientët në trup. Këto janë lëndë ushqyese të zakonshme bimore të quajtura edhe antioksidantë. Këto mund të prodhojnë aktivitete biologjike dhe të mbështesin shëndetin tonë në shumë mënyra.

Sipas një studimi të publikuar në Journal of Research in Medical Sciences, çaji i zi mund të përmirësojë vërtet shëndetin tonë metabolik i cili do të sigurojë gjithashtu një menaxhim të mirë të peshës.

Çaji i zi njihet gjithashtu se ka veti anti-inflamatore për shkak të të cilave mund të ndihmojë sëmundjet që lidhen me inflamacionin. Mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të gripit, ftohjes së zakonshme ose virale dhe në të njëjtën kohë të forcojë imunitetin./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA