21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Ankthi i mëngjesit, pse ndodh dhe si ta menaxhojmë atë?

Mëngjesi është momenti i fillimit të një tjetër dite të jetës tonë dhe për shumë njerëz, ky moment mund të shoqërohet me ndjesinë e ankthit.

Në fakt, ankthi në mëngjes mund të jetë një problem i zakonshëm që ndikon në shëndetin dhe performancën tonë gjatë gjithë ditës.

Hulumtues të Universitetit Stenford në Shtetet e Bashkuara pohojnë se çdo i treti person mund të përjetojë ankth, së paku një herë në jetë.

Sidoqoftë, sipas po të njëjtëve hulumtues çrregullimet dhe pasojat e ankthit mund të trajtohen me sukses.

Por përse ndodh kjo ndjesi e pakëndshme në mëngjes dhe si mund të menaxhohet?
Kortizoli njihet si hormoni i stresit sepse është i përfshirë në reagimin e trupit ndaj stresit.

Gjatë 30 deri në 45 minutat e para që jeni zgjuar çdo ditë, nivelet e kortizolit rriten.

Në momentin kur zgjoheni, mund të ndjeheni të pasigurtë për atë që do të ndodhë gjatë ditës.

Hulumtimet thonë se më shumë se 50% e të rriturve, raportuan se ankthi i tyre shpesh shkaktohet nga mendimet që tentojnë të parashikojnë ngjarje të ardhshme, të cilat nuk kanë ndodhur ende dhe mbase mund të mos ndodhin asnjëherë.

Gjumi i keq ose mungesa e tij është një faktor kryesor që mund të shkaktojë ankth në mengjes sepse ndikon në humorin dhe nivelet e energjisë.

Sheqeri I ulët në gjak, mund të shkaktojë simptoma ankthi, si nervozë, dridhje dhe rritje të rrahjeve të zemrës, të cilat mund ta rrisin ankthin.

Stresi i përditshëm, si detyrat e punës, marrëdhëniet personale, ose shqetësimet financiare, mund të bëhen një peshë shtesë në kohën e mengjesit.

Njohja e një problemi dhe burimi i tij është hapi i parë për t’i kushtuar vëmendjen e duhur dhe drejt përmirësimit.

Sigurohuni që të keni një rutinë të rregullt të gjumit dhe të kujdeseni për cilësinë e tij.

Vendosni një orar të caktuar për të shkuar në gjumë dhe për të zgjuar në mënyrë të qetë.

Planifikimi i punëve dhe detyrave për ditën mund të ndihmojë në zbutjen e ankthit.

Në këtë mënyrë, do të ndiheni më të organizuar dhe të gatshëm për sfidat e ditës.

Për të qetësuar ankthin e mëngjesit, hani një mëngjes të shëndetshëm, gjithashtu preferohet të shmangni kafeinën.

Menaxhimi i ankthit ka shumë metoda të ndryshme, dhe metoda fizike mund të jenë efektive për disa njerëz si relaksimi I muskujve, ushtrimet e frymëmarrjes së qetë dhe të thellë, preferohet të mbahet frymës për 7 sekonda dhe lëshimi I saj për 8 sekonda, kjo metodë del të jetë efektive për shumë njerëz.

Aktiviteti fizik është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ulur nivelet e ankthit. Ushtrimi i rregullt, si ecja, noti, ose stërvitja, lëshon endorfinat, të njohura si “hormonet e lumturisë,” që mund të ndihmojnë në ndjenjën e mirëqenies dhe zbutjes së ankthit.

Me ndihmën e një rutine të rregullt të gjumit, teknikave të relaksimit, dhe ndryshimeve të thjeshta në mënyrën e jetesës, ju mund të menaxhoni këtë ndjesi të pakëndshme dhe të filloni ditën me më shumë energji pozitive./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme: 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Temperaturat për ditën e sotme

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA