15.5 C
Republic of Kosovo
Friday, March 31, 2023

Vdes Lisa Loring, e para që luajti rolin e personazhit të njohur “Wednesday”

Lisa Loring, e cila filloi rolin e personazhit ‘Wednesday’ në shfaqjen ikonë televizive “The Addams Family”, ka vdekur në moshën 64-vjeçare.

Mikesha e saj, Laure Jacobson ndau lajmin për vdekjen e saj në një postim në Facebook, duke thënë se Loring vdiq të shtunën (28 janar).

“Me pikëllim të madh njoftoi vdekjen e shoqes sonë, Lisa Loring. 4 ditë më parë ajo pësoi një goditje masive të shkaktuar nga duhani dhe presioni i lartë i gjakut. Ajo kishte qenë në mbështetje të jetës për 3 ditë. Dje familja e saj ka marrë vendimin e vështirë për ta hequr dhe ajo ka ndërruar jetë mbrëmë”, tha Jacobson.

Personazhi ikonë i Loring, ‘Wednesday Addams’, ishte rikthyer në qendër të vëmendjes së fundmi falë shfaqjes hit të Netflix me Jenna Ortega në rolin e vajzës së Morticia dhe Gomez Addams.

Ajo e mori rolin në moshën gjashtë vjeç. Shfaqja u zhvillua për dy sezone nga 1964 deri në 1966 me gjithsej 64 episode.

Loring vazhdoi të riprodhonte rolin e saj ikonë në filmin televiziv të vitit 1977 “Halloween With the New Addams Family”.

Roli u portretizua gjithashtu më vonë nga Christina Ricci, e cila luajti personazhin në filmin hit të vitit 1991 “The Addams Family” dhe vazhdimin e tij, “Addams Family Values’.

Loring u martua katër herë dhe ka lënë pas dy vajzat e saj Marianne dhe Vanessa, dhe nipërit e saj, Emiliana dhe Charles.

Loring u martua me burrin e saj të parë – të dashurën e fëmijërisë Farrell Foumberg – në vetëm 15 vjeç sipas The Hollywood Reporter, dhe lindi fëmijën e saj të parë një vit më vonë.

Martesa përfundoi në vitin 1974. Më vonë ajo u martua me aktorin Doug Stevenson në vitin 1981.

Burri i saj i tretë ishte ylli i filmave për të rritur Jerry Butler, me të cilin u martua në 1987, përpara se të dy të divorcoheshin në 1992. Ajo u martua me burrin e saj të fundit Graham Rich në 2003 dhe u divorcua nga ai në 2014.

Loring ka lindur në Ishujt Marshall dhe ka jetuar në Hawaii përpara se të vinte përfundimisht në Los Angeles me nënën e saj pas divorcit të prindërve të saj.

Ajo filloi me modelim në moshën 3-vjeçare dhe për herë të parë u përfshi në aktrim në një episod të vitit 1964 të “Dr. Kildare”, përpara se të fitonte famë me rolin e “Wednesday”.

Pas përfundimit të familjes Addams, Loring vazhdoi të shfaqej në “The Pruitts of Southampton”.

Ajo gjithashtu kishte role në “The Girl From UNCLE”, “Fantasy Island” dhe “Barnaby Jones”, përpara se të fitonte një rol të përsëritur si Cricket Montgomery në “As the World Turns” nga 1980 në 1983.

Roli i saj i fundit ishte në vitin 2015 me filmin “Doctor Spine”. /Telegrafi/

publikuar së fundi
LAJME TË TJERA